Intel čeká přelomový verdikt Evropské komise

10. 5. 2009

Sdílet

Příští středu možná Evropská komise učiní jedno z nejvíce přelomových antimonopolních rozhodnutí ve své historii, pokud potrestá Intel za neférové jednání vůči svým menším rivalům na poli čipů.

Případ, který je vyšetřován již od roku 2000 dojde svého rozřešení právě ve středu 13. května, kdy 27 komisařů dospěje ke svému rozhodnutí. Podobně jako například Microsoft před pěti roky a nebo IBM v roce 1980 Intel tvrdí, že jednoduše dělá to, co každá společnost, je jí to jde prostě lépe. Komentátoři situaci Intelu přirovnávají právě k Microsoftu, neboť obě společnosti aplikovaly podobné strategie pro jednání s Bruselem.

Intel konkrétně čelí pokutě za to, že údajně svoje procesory prodával některým velkým zákazníkům pod cenou a že prý nabízel výrobcům PC výhodnější rabaty za to, aby pozdrželi uvedení svých modelů počítačů s procesory konkurenční společnosti AMD. V minulém roce pak přibylo například obvinění, že Intel prý zaplatil velkorysou sumu společnosti Media Markt, největšímu evropskému řetězci IT obchodů, že vyřadil z nabídkového listu všechny počítače postavené na platformě AMD.

Podle analytické společnosti IDC Intel v současnosti dominuje se svými procesory trhu s PC s prakticky neotřesitelným podílem 81,9 %, zatímco AMD má 17,7 %. Pozice tohoto giganta je tedy velmi podobná, jako v případě Microsoftu a i v případě, že bude Intel shledán vinným ze zmíněných prohřešků, pravděpodobně to jeho pozici výrazně nezmění. Nicméně nevyhnul by se pokutě, která může činit až 10 % z hodnoty všech globálních prodejů v roce předcházejícím vynesení verdiktu. V případě Intelu byl loňský obrat 37,6 miliardy dolarů, což určuje maximální výši pokuty na 3,76 miliardy, nicméně regulátoři dosud nikdy neudělili pokutu na úrovni maximální hranice.

Co se týká Intelu, jeho mluvčí Robert Manetta se vyjádřil v tom smyslu, že ani oficiálně neví, že verdikt by měl padnout již v příštím týdnu a zaslechl prý jen nějaké zprávy od novinářů. Dále zopakoval, že jednání jeho společnosti je plně právní, prokonkurenční a přínosné pro zákazníky.

Nicméně Evropa není jediným regionem, kde má Intel problémy s antimonopolními úřady. V roce 2005 jej prošetřoval japonský úřad pro konkurenci, v minulém roce pak dostal pokutu 20 milionů v Jižní Koreji. A také v USA je tento výrobce prošetřován federální komisí pro obchod.