Během minulého týdne se Intel pochlubil svým úmyslem zavést čipy Atom do takových zařízení, jako jsou zařízení pro videokonference, roboty, automobily či interaktivní kiosky. Podle Douga Davise z Intelu existuje snaha integrovat do Atomu více schopností tak, aby byl schopen použití v nových oblastech trhu. S čím se však stále oficiálně nepočítá, je využití Atomu pro datová centra. Realita je však odlišná.
Intel si serverový trh zatím chrání pro své nejnovější, nejrychlejší a také nejziskovější procesory. Prioritou je pro něj rodina procesorů Xeon, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 200 až 3000 dolarů a jenž jsou určeny pro čtyř až osmi-cestné servery. Atom, jehož cena je přitom stanovena na pouhých 29 dolarů, však již své využití pro servery v několika případech také našel. Tak například anglická společnost Tranquil PC prodává Windows Home Servery běžící na procesoru Atom, chicagský poskytovatel webového prostoru, společnost SingleHop, zase nabízí malým podnikům dvou-jádrové Atom servery. „V low-endových serverech tedy Intel Atom potenciál mít může“ říká analytik Ian Lao z agentury In-Stat.
Do testování Atomu pro náročnější datová centra se mezitím pustil Microsoft Research. „Mnoho společností, včetně Microsoftu, experimentuje s použitím našeho Atomu v různých oblastech“ připustila mluvčí Intelu v emailu. “ Zatímco však některé z nich zkoušejí jeho využití pro servery, faktem zůstává, že současný Atom není na tento typ operací primárně určen.“ To si však nemyslí někteří zastánci Atomu, podle kterých může tento procesor díky nízké spotřebě energie a rychlé funkci sleep/wake najít své využití pro servery již dnes.
Částečně zapravdu těmto příznivcům Atomu dává právě Microsoft Research, podle kterého je server průměrně vytížen jen z 25 %. V reakci na to vyvíjí software nesoucí název Marlowe, který Atomu při režimu spánku zaručí nulovou spotřebu a zároveň rychlou akceschopnost v případě potřeby. Procesory Atom byly původně určené pro přenosné počítače, jako jsou netbooky, a proto disponují pokročilou funkcí pro přechod do režimu spánku a úspory energie, s čímž mají konvenční procesory problémy. Výsledné úspory energie jsou teoreticky tak vysoké, že využití Atomu pro servery, pokud bychom brali v potaz celkové náklady, by mohlo mít smysl.
Pro snížení počtu málo využívaných a energeticky příliš náročných serverů se poslední řešení zaměřila na dvě oblasti: použití virtualizace k přesunutí práce na menší počet serverů a přepisování aplikací pro lepší využití více-jádrových CPU. Podle konzultanta a autora blogu Green Data Center, Dava Ohary, je však problémem to, že některé serverové aplikace neumožňují využití více-jádrových CPU či snadnou virtualizaci, která navíc nemusí mít vždy smysl. Datové centrum může být příliš malé na to, aby počáteční investice vůbec splnily svůj účel nebo také může mít zákazníky, kteří z bezpečnostních a odpovědnostních důvodů raději ponechají svá data na vlastních serverech, než aby je virtualizací svazovali s jinými. Podle Ohary má využití Atomu smysl pro nevýpočetní aplikace jako jsou domácí servery, servery pro malé podniky a možná i servery pro provoz nenáročných webových stránek.