„Je tu obrovská příležitost, jak zlepšit energetickou účinnost tím, že budeme používat servery založené na architektuře malých nízkoenergetických čipů jako jsou Atom od Intelu nebo Bobcat od AMD,“ říká Dileep Bhandarkar, inženýr z Microsoft Global Foundation Services. Malé čipy podle něj spotřebují méně energie, protože jsou primárně používány v přenosných zařízeních typu netbook. Stejně tak je prý ale možné tyto čipy použít na některé serverové úlohy, kde mohou nahradit třeba procesory Xeon.
V datových centrech Microsoftu běží především webcentrické aplikace Bing, Hotmail či Windows Live Messenger nebo hostované verze podnikových aplikací Sharepoint a Exchange. Není žádným tajemstvím, že Microsoft a další provozovatelé velkých datových center již delší dobu experimentují s malými čipy vyznačujícími se malou spotřebou. Těmto požadavkům se již přizpůsobil například Dell, který nabízí serverové čipy Via Nano. V Microsoftu by ale byli raději, kdyby s podobným návrhem přišli v Intelu či AMD. „Takové procesory by měli používat integrovaný SoC (system-on-chip) design,“ navrhuje například Bhandarkar.
Podle analytiků disponuje Microsoft dostatečnou kupní silou, aby výrobci vyhověli jeho požadavkům. Především od Intelu se pak dá očekávat, že svůj Atom přizpůsobí potřebám datových center. Jedním z důvodů, proč tak učiní, je také rostoucí konkurence ze strany ARMů, které se již těší na další verzi operačního systému Windows.
Mluvčí Intelu k tomuto uvedl, že například Hewlett-Packard již čipy Atom ve svých serverech nabízí, pokud jde však o Atomy pro datová centra, nechce se k tomu společnost vyjadřovat. Poznamenal také, že Microsoft v minulosti propagoval hlavně výkonnější procesory. Procesory jsou nicméně pouze jednou z částí plánu Microsoftu na energeticky účinnější servery. Společnost hodlá v brzké době požádat o spolupráci i výrobce dalších serverových komponent.