Intel podle očekávání nenechal nic náhodě a výkon novinky je opravdu famózní, tento čip by měl být přibližně 10x až 20x výkonnější než stávající nejvýkonnější čipy. Intel také dodal, že 48 jader v experimentálním čipu není výrazně energeticky náročných, dohromady jádra spotřebují přibližně tolik energie, jako dvě obyčejné žárovky.
„S čipy jako je tento, mohou být data centra v budoucnu řádově vyšší energetickou účinnost než dnes, čímž se ušetří na nákladech za energii a díky vyššímu výkonu i na prostoru (bude méně strojů), kde jsou data centra umístěna, “ řekl Justin Rattent, „hlava“ výzkumných laboratoří Intelu. „V průběhu času očekávám, že tento rozšířený koncept si najde i cestu do mainstreamových zařízení například v automobilové technologii, kde by mohl najít uplatnění u airbagů či antiblokovacího systému ABS, případně si najít cestu i do dalších systému v autech,“ dodal Rattent.
Odhalení 48 osmi jader v jednom čipu přišlo přibližně dva roky po tom, co Intel představil experimentální čip s výkonem jednoho teraflopu, 80 jádry a spotřebou menší než současný čtyřjádrový procesor. Tento čip však nebyl plně funkční, dal však základ pro vznik nových postupů při výrobě. V té době Intel oznámil, že 80 jádrový čip pro komerční využití představí během pěti až osmi let. V interview, které minulý měsíc poskytl Rattner Computerworldu, však tvrdí, že plány se mírně změnily a inženýři jsou již mnohem blíž k dosažení cíle, než se prvně očekávalo.
Ale zpět k nově představenému čipu. Intel také oznámil, že akademickým pracovníkům a expertům z jiných firem poskytl 100 těchto experimentálních čipů se 48 jádry a ti tak mohou začít pracovat na programovacích modelech a softwaru, který by mohl těchto 48 jader využít.
Klíčové vlastnosti z nového 48 jádrového čipu by se mohly v komerčně dostupných procesorech objevit snad již příští rok a to v nových 6 až 8 jádrových procesorech s architekturou Nahalem. Intel se tedy vydal směrem více jader v jednom čipu, které přináší výkon ruku v ruce s nízkou spotřebou. Představené 48 jádro totiž za klidu spotřebuje přibližně 25 wattů, při plné zátěži pak jen 125 wattů a to při takovém výkonu nejsou vůbec špatné hodnoty.