Intel: Ovládání počítače mozkovými vlnami přijde do roku 2020

21. 11. 2009

Sdílet

Do roku 2020 podle výzkumného oddělení Intelu bude k ovládání počítače místo myši a klávesnice zapotřebí pouze mozkových vln. Jak má toto „dálkové“ ovládání fungovat?

Vědci z výzkumné laboratoře Intelu v Pittsburghu pracují na tom, jak zachytit a využít mozkové vlny lidského mozku k ovládání počítače, televize, mobilního telefonu a dalších zařízení. Vše by mělo být založeno na speciálním senzoru implantovaném v mozku.

Nemělo by přitom jít o podobnou věc známou ze sci-fi filmů, Velký Bratr prý nebude umisťovat čipy a senzory do vašeho mozku proti vaší vůli. Výzkumníci spíše očekávají, že lidé budou toužit po svobodě ovládat zařízení myšlenkami, to by jim tato technologie měla být schopna nabídnout.

Andrew Chien, více president výzkumu pro budoucí technologie v Intelu, si myslí, že v tomto směru jsou lidé až pozoruhodně přizpůsobivý. „Kdybych před dvaceti lety lidem řekl, budou mít stále u sebe počítač, určitě by řekli, že to nepotřebují. Nyní se spousta z nich bez kapesního PC prostě neobejde,“ řekl Chien. Dodal také, že je určitě ještě mnoho věcí kde je nutné zapracovat, implantování čipů do mozku je ale jednou z možností, jak se posunout zase o kus dál.

Dean Pomerlau, vědec z laboratoří Intelu, pro Computerworld řekl, že uživatelé již brzdy budou unaveni klasickým rozhraním počítače (myš a klávesnice) či nutností lovit přenosné zařízení z kapsy pro jeho ovládání. Ani dotykové ovládání podle Pomerleaua nebude mít dlouhé trvání. Vše prý nahradí ovládání mozkovými vlnami.

Pro dosažení těchto cílů zatím výzkumný tým pracuje na dekódování práce lidského mozku. Jak má ale tato technologie fungovat? Stačí krátký příklad. Představte si dvě osoby, které si představují medvěda či jen slyší slovo medvěd, jejich neurony a mozek v tuto chvíli vydávají podobné „signály“.  Tímto způsobem lze tak získat vzory pro různá slova či činnosti a následně je pak jednoduše rozeznávat pomocí senzoru, přidělit jim úkol a pracovat tak v podstatě jen s pomocí síly „myšlenek.“

Intel navíc není ve snaze vyvinout takovýto systém sám. Již před dvěma lety informovali američtí a japonští vědci o tom, že za pomocí jejich technologie dokáže opice svým mozkem ovládat jednoduchého robota.  Technologie tedy, zdá se, jde nezastavitelně dopředu a  uvidíme, zda se splní předpověď Intelu a v roce 2020 si všichni necháme namontovat čip pro snazší ovládání mobilního telefonu, počítače a dalších věcí. Mě osobně zatím současný „zastaralý“ systém vyhovuje. A co vy, necháte si do hlavy instalovat čip? Jaké budou asi následky toho, když sekretářka u počítače bude v práci myslet na něco jiného?