„V případě prezentovaných zařízení půjde o koncepty nesouvisející přímo s naší hlavní činností,“ říká Manny Vara, hlavní technologický evangelista Intelu. Nicméně některá z nich by prý mohla najít uplatnění v budoucích produktech. „Mohla by se stát třeba součástí mikroprocesorů, smartphonů či notebooků,“ upřesňuje Vara. Akce, nazvaná jako Den vědy, se bude konat v poslední červnový den v kalifornském Mountain View.
Hlavním tématem akce mají být technologie umožňující lidem komunikaci s počítačem pomocí gest či pouhých myšlenek. Vystaven bude například robot schopný rozeznat lidskou řeč a mobilní zařízení vybavená kamerami pro rozpoznání gest.
Dalším z předváděných přístrojů pak bude také počítač se schopností rozpoznat a odpovídat na mozkové vlny, což je možné využít k ovládání jeho jednotlivých nástrojů. Podle Vary jsou to stroje, kdo se musí naučit, jak člověk funguje, nikoliv naopak. A právě tohoto hesla se prý vědci při vývoji počítače drželi. „Vzájemná interakce je ještě zlepšována pomocí senzorů, které jsou již k dispozici,“ dodává Vara.
V případě senzorů se vědci inspirovali u žraloka, který je schopen vnímat změny elektrického pole i na několik metrů, díky čemuž si lépe hledá potravu. Na konečky prstů robota vědci umístili senzory, pomocí kterých dokáže určit, z jakého materiálu je vyroben předmět, který hodlá uchopit. „Takové technologie by mohly najít uplatnění v průmyslových aplikacích, například ke sváření,“ uvedl Vara.
Ve svých laboratořích se Intel zajímal i o bezpečnost v automobilech. Jeden z představených systémů tak například ukáže, jak lze monitorovat pozornost řidiče během jízdy a pomocí různých funkcí jej udržet vzhůru. „Jde o neuvěřitelně jednoduché věci, kvůli kterým ani není nutné nějak upravovat konstrukci vozidel,“ říká Vara.