Rychlejší než očekávané oživení prodeje čipů pro osobní počítače pomohlo společnosti Intel vykázat ve třetím čtvrtletí tržby, které překonaly očekávání. Slabší výsledky v oblasti datových center jsou však známkou zranitelnosti na trhu, na kterém uživatelé aktuálně touží po procesorech, které zvládnou pracovat s umělou inteligencí, která nabývá na stále větším významu.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Celkové tržby Intelu sice meziročně klesly o 8 % na 14,2 miliardy dolarů, což je však vyšší suma než očekávání analytiků, kteří je předpovídali ve výši 13,6 miliard. Divize Intel Endpoint, která vyrábí čipy převážně pro osobní počítače, dosáhla za uplynulé tři měsíce tržeb 7,9 miliardy dolarů, což je jen mírný pokles oproti 8,1 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku.
Čistý zisk společnosti se meziročně snížil o 71 % na 310 milionů dolarů, ovšem nejen v důsledku nižších příjmů, ale taky kvůli nákladům spojeným s budováním nových výrobních kapacit.
„Společnost Intel pokračuje v investicích do výrobních kapacit, aby vytvořila geograficky vyvážený, bezpečný a odolný dodavatelský řetězec, a v průběhu uplynulého čtvrtletí otevřela továrnu v irském Leixlipu,“ stojí ve čtvrtletní tiskové zprávě.
„V kombinaci s plánovanou výrobnou polovodičových destiček v německém Magdeburgu a montážní a testovací facilitou v polské Vratislavi to pomůže vytvořit první komplexní hodnotový řetězec pro výrobu špičkových polovodičů v Evropě.“
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Pro změnu divize společnosti zaměřená na datová centra a umělou inteligenci, která vyrábí procesory pro servery, zaznamenala 10% pokles tržeb ze 4,3 miliardy dolarů ve třetím čtvrtletí roku 2022 na 3,8 miliardy dolarů v letošním roce.
Jedním z novějších soupeřů společnosti Intel na tomto trhu datových center je Nvidia. Díky poptávce po jejích produktech GPU, které slouží jako procesory pro práci s umělou inteligencí, se Nvidia stává v oblasti datových center silným konkurentem.
„Tyto konkurenční tlaky rozhodně pociťujeme,“ přiznal generální ředitel Intelu Pat Gelsinger.
Prozatím však zůstává pozice Intelu na trhu s osobními počítači silná a nejnovější výsledky naznačují, že společnost úspěšně přestála prudký pokles prodejů na přelomu let 2022 a letošního roku. Ten se obecně připisuje konci historicky silné poptávky vyvolané karanténními obdobími pandemie – zejména u notebooků došlo k nárůstu prodeje v důsledku masivního přechodu na práci na dálku. Narušení dodavatelského řetězce v důsledku pandemie ovlivnilo také trh s osobními počítači.
Intel však může čelit rostoucí konkurenci i v oblasti osobních počítačů. Nvidia, kromě toho, že je hlavním konkurentem v oblasti pracovních jednotek s umělou inteligencí, je jednou ze společností, které se zaměřují na historickou dominanci Intelu na trhu procesorů pro osobní počítače.
Nvidia údajně plánuje využít návrhy společnosti Arm k vytvoření čipů pro PC se systémem Windows. Další konkurenti, jako například Qualcomm a AMD, se na trh s PC chystají zacílit také s procesory založenými právě na platformě Arm.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.