Internet věcí potřebuje vestavěné bezpečnostní standardy

16. 1. 2020

Sdílet

 Autor: NicoElNino @ fotolia.com
Když si kupujete žárovku, víte, jestli má vhodný závit, jak energeticky úsporná je a poznáte, odkud pochází. U chytré žárovky nemáte ale ani tušení, jak dobře zabezpečená je a zda to není jen bezpečnostní katastrofa čekající na zneužití.

Je to problém pro celý trh: Zařízení internetu věcí jsou mimo jiné zodpovědné za jedny z největších botnetů historie, Mirai byl z naprosté většiny tvořen nezabezpečenými CCTV kamery. Vytvořit z produktu jeho chytrou variantu tak, že mu zkrátka umožníte připojit se k internetu, bez dalšího přemýšlení, je nesmysl.

Virtuální katastrofa i fyzický problém

Na standardech se pracuje; do rukou to bere vícero organizací a je pravděpodobné, že přinejmenším průmyslové IoT nové generace už bude dostatečně zabezpečené na to, aby nešlo o bezprostřední bezpečnostní ohrožení.

Výrobci už snad také budou mít v té době vyřešený způsob aktualizace jednotlivých zařízení, a to spolehlivé a přehledné. Nedostačující GUI u mobilních aplikací pro Android a iOS (u kterých je zabezpečení často také na štíru) je další znatelný problém, stejně jako vzájemná komunikace mezi zařízeními.

Nezapomeňme, že chytrá domácnost ve spojení s umělou inteligencí a dalšími moderními technologiemi je velmi mocná záležitost, která nám dokáže pomoci automatizovat jednotlivé části dne a šetřit čas – jenže, jako většina nových věcí, také vytváří nové problémy.

A bezpečnost je v tomto případě důležitá. Což o to, zneužití zařízení do botnetu nebo podobně, to se ještě dá z pohledu spotřebitele či firmy přežít. Ale získat třeba při selhání chytrého bezpečnostního systému přístup do zdánlivě zabezpečené budovy, to už je horší.

bitcoin školení listopad 24

O samořiditelných automobilech raději ani nezačínejme – tam je bezpečnost a spolehlivost zcela klíčová, a zatím se určité komplikace objevují.

Je to naštěstí jen otázkou času: Firmy i uživatelé bezpečnost vyžadují stále hlasitěji.