V průzkumu šlo nejen o sledování, ale také o to, zda je přijatelné do cizích systémů instalovat malware nebo je vyřazovat z činnosti. S tím souhlasí asi 23 % - ovšem pokud je zrovna mír. Naopak během válečného stavu mají tyto akce opět podporu asi dvou třetin lidí.
Menší podíl lidí obhajuje útoky DDoS cílené především proti finančním institucím a dalším klíčovým součástem cizí infrastruktury. Překvapením podle Sophosu je, že 32 % podporuje špionáž a instalaci malwaru proti soukromým subjektům v jiných zemích za účelem získání ekonomických výhod. Kuriózní je, že pokud by tak ale postupovali jednotlivci, byť i z vlastní země, veřejné mínění je jasně odsuzuje. Pro vlády a soukromníky prostě platí ve vnímání lidí různá pravidla (či „morálka“?).
Zdroj: eWeek
Poznámka:
- Pokud vlády provádějí špionáž tak jako tak, proč by k tomu neměly používat také Internet? Komentátor na eWeeku též upozorňují na dávné rčení, že v lásce a ve válce je dovoleno vše.
- Poněkud rozostřené je ovšem v dnešních konfliktech, zda se jedná o „regulérní“ válečný stav (viz třeba konflikt Rusko-Gruzie).
- Samotná metodika – proč instalaci malwaru podporuje větší podíl lidí než útoky DDoS? (možná respondenti úplně nevěděli, na co jsou tázáni?)