Webový prohlížeč v roce 2015? Pět let nemusí vždycky přinést dramatickou změnu - dnešní desktopy se například příliš neliší od svých předchůdců z roku 2005, nicméně situace u webových prohlížečů je jiná. Jejich vývoj je hnán dopředu velmi silným konkurečním prostředím a je tak docela logické očekávat, že se náš každodenní výpočetní život výrazně změní.
Používání webových prohlížečů se může stát naprosto běžnou záležitostí například v automobilech, mimo jiné k přehrávání rádiových stanic. Stejně tak je možné očekávat, že běžnou součástí jejich výbavy budou nástroje pro rozpoznávání lidské řeči, čtení textu či bezdotykové ovládání aplikací všude tam, kde by jejich ruční používání mohlo být nepohodlné (u smartphonů) nebo značně nebezpečné (za jízdy). Leckdo pak také počítá s uživatelským rozhraním ve 3D.
„V příštích letech budeme svědky nevídané vlny inovací,“ myslí si technický ředitel Googlu, Linus Upson. „My chceme s webem pracovat jako s platformou, na které bude možné dělat vše, co je nyní možné pomocí Windows, Macu nebo iPhonu.“ V Googlu předpovídají úspěch některým aplikacím, které v nedokonalé formě existují již nyní. Jde například o automatické jazykové překlady webových stránek či gramatickou korekci textu. Pět let je dostatečná doba na jejich zdokonalení.
Zajímavými webovými nástroji se v současné době zabývá hned několik, často velmi renomovaných, firem. Například v AMD vyvíjí 3D prohlížeč Fusion Media Explorer (více zde http://computerworld.cz/software/AMD-predstavuje-3D-multimedialni-prohlizec-Fusion-Media-Explorer-3851), který je navržen tak, že uživatelé mohou snadno sdílet multimediální soubory uložené na svých počítačích s různými sociálními sítěmi, izraelská společnost EyeSight Mobile Technologies se zase snaží přijít na způsob, jak pomocí jednoduchých gest bezdotykově ovládat mobilní telefony Android a Google pracuje na funkcích pro rozpoznávání hlasu - průkopníkem ve stejné oblasti je i norská Opera Software. Do svých automobilů pak s webovými prohlížeči počítají v Audi, BMW nebo Fordu.
Další velkou výpočetní platformou nebude některá z budoucích verzí produktů od Applu, Googlu či Microsoftu. Je již přítomna a jí internet, potažmo webové prohlížeče. Uvidíme za pět let!