Někteří experti předpovídají, že se veškerá úložná kapacita vašeho počítače přesune přímo na základní desku, která bude osazená dostatečně velkou flash pamětí pro trvalé uchovávání dat v počítači podobně jako je tomu u dnešních SSD disků.
Hlavní stratég přes technologie firmy In-Stat (firma se zabývá marketingovým výzkumem) Jim McGregor říká: „Zanechme používání rozhraní SATA,… přestaňme se snažit, aby to (úložiště) vypadalo jako disk, snažme se, aby to vypadalo jako součást paměťové struktury.“
McGregor dovozuje, že obejitím zmíněného rozhraní a začleněním „disku“ do systémové architektury dojde k nárůstu výkonu i za stávajících podmínek. SATA rozhraní se prozatím používá i pro SSD disky. Nicméně společnost Micron očekává již v příštím roce uvedení svého high-endového SSD disku s propustností až 1GB/sec., který využívá pro připojení PCI Express slot namísto tradičního SATA. Takovéto zařízení by nabídlo 4x větší přenosovou rychlost než „podnikatelský“ SSD X25-E od Intelu.
Na blogu společnosti Micron je umístěno video, kde Joe Jeddeloh, ředitel Advanced Storage Technology Center, demonstruje na sestavě s dvěma osmijádrovými procesory Intel Xeon a kartou se dvěma SSD a 16 flash kanály, že pokud je karta zapojena přímo přes PCI Express slot, dosahuje disk při čtení propustnost 800MB/sec. a 200 000 I/O operací za vteřinu.
Přestože má PCIe stejnou propustnost jako SATA II, tedy 3Gbit/sec., nabízí PCIe více kanálů a mohlo tak být dosaženo 150 až 160 000 náhodných čtení za vteřinu při přenosu souborů o velikosti od 2KB do 2MB.
SSD technologie Micronu jsou zaměřené na použití v high-end aplikacích, ale Dean Klein, viceprezident Micronu divize SSD říká, že uživatelsky zaměřené počítače s SSD zapojenými přímo na PCIe sběrnici (x4sloty) by mohly brzy dosahovat podobných výsledků.
Fyzický PCIe slot může obsahovat od jedné do 32 datových linek. Přenosová rychlost první generace PCIe je 250MB/sec., druhá generace nabídne 500MB/sec. na každou linku. Letos očekávané SATA 3.0 rovněž zdvojnásobí propustnost na 6Gbit/sec., nicméně data proudí pouze jednou linkou.
Z toho vyplývá, že „na jednom slotu x4 PCIe může být SSD 4x rychlejší než na připojení přes SATA 3.0. Navíc použití SSD ve formě NAND čipů zapojených přímo na základní desce sníží náklady na výrobu, spotřebu energie a počítače s novými „on-board disky“ budou moci být menší a lehčí. „To je skutečně směr, kterým se věci ubírají,“ dodává Klein.