Jak vyplývá z nové analýzy společnosti Gartner, po více než deseti letech používání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) v DreamWorks Animation lze zhodnotit, že přechod na open-source vedl ve firmě k podstatnému snížení provozních nákladů a zvýšení efektivity.
Spolupráce DreamWorks Animation s Red Hat a HP vedla v tomto filmovém studiu k „technologické revoluci“ - designéři byli v konečném důsledku schopni renderovat jednotlivé prvky svých animací mnohem detailněji, rychleji a levněji. Díky přesunu na RHEL DreamWorks Animation:
- snížilo v roce 2000 náklady ze 40 000 dolarů na jednu pracovní stanici na necelých 10 000 dolarů.
- snížilio náklady na testování o asi 40 %, jelikož designéři nyní nemusejí po upgradech provádět tolik testování jednotlivých nástrojů. Testování musí proběhnout pouze po aplikaci velkého aktualizačního balíku, ne po vydání každé nové verze RHEL.
I když se společnost v devadesátých letech nakonec rozhodla pro využití open-source, není na něm samozřejmě zcela závislá.
Jak uvádějí analytici ze společnosti Gartner, u DreamWorks je klíčové to, že přechod na open-source dlouhodobě podporují vysocí představitelé firmy, nejen běžní designéři. Studio si s Red Hat navíc vytvořilo tak silný vtah, že inženýři Red Hat pomáhali přímo v DreamWorks přizpůsobovat jednotlivé nástroje přímo pro potřeby designérů.
V roce 2009 se v DreamWorks Animation rozhodli pro virtualizaci a začali implementovat Red Hat Enterprise Virtualization, díky čemuž se vyhnuli investici ve výši minimálně 20 milionů dolarů na vybudování vlastního datového centra.
V DreamWorks navíc vyměnili řešení Load Sharing Facility (LSF) za Red Hat Messaging and Grid (MRG). MRG umožnilo lepší rozvrhnutí milionů renderovacích procesů, které designéři studia denně provádějí. V konečném důsledku studio nemusí platit za licenční poplatky k LSF, čímž ušetřilo asi 60 % svých ročních nákladů na licenční poplatky.
V poslední době DreamWorks šetří také využíváním cloudu, kde probíhá renderování 10 - 20 % všech operací. Jelikož studio při tvorbě každého filmu potřebuje 60 - 80 milionů počítačových hodin k renderování animací (a společnost pracuje na deseti filmech naráz), využívá firma HP Flexible Compute Hosting. A není třeba dodávat, že úspory oproti situaci, kdy by v DreamWorks museli kupovat stále nové a nové servery a starat se o jejich údržbu, jsou taktéž značné.
Analytici ze společnosti Gartner firmám, které uvažují o přechodu na open-source, doporučují, aby se tak jako DreamWorks Animation spojili se strategickým dodavatelem a vytvořili si s ním silný vztah. V DreamWorks pracovali s Red Hat na mnoha úrovních včetně toho, že inženýři a konzultanti Red Hat nějakou dobu pobývali přímo ve studiu. A DreamWorks se s Red Hat spojilo i u distribuce - pokud například důležitý grafický driver nefungoval tak, jak měl, inženýři z Red Hat problém vyřešili.