Instalace a konfigurace bezdrátového směrovače vůbec pro vás nemusí být utrpením. Výrobce bezdrátových směrovačů je třeba pochválit za to, že konfigurace jejich výrobků jsou skutečně čím dál jednodušší, nicméně i přesto jsme si pro vás připravili několik tipů a triků, které vám proces instalace a konfigurace bezdrátového směrovače ještě zjednoduší. Zároveň vám navíc ukážeme, jak se ujistit, že je vaše domácí síť zabezpečena na maximum a vysvětlíme vám několik faktů z oblasti počítačových sítí, které uživatelské manuály často opomíjejí.
Úvod
Naprostá většina výrobců bezdrátových směrovačů v současnosti nabízí aplikace pro smartphony a tablety – aplikace, které můžete použít pro počáteční instalaci směrovače a jeho následné ladění. Ostatně je vidět, že některé firmy se již vůbec nezabývají vývojem uživatelských rozhraní přístupných přes internetový prohlížeč. Osobně si myslíme, že ideální je mít k dispozici obě možnosti, abyste se sami rozhodli, která možnost vám vyhovuje více (my osobně například dáváme přednost webovému rozhraní, protože na monitoru připojeném k počítači je rozhraní pro konfiguraci větší a snáze se prohlíží).
Krok 1: Umístění bezdrátového směrovače
Každý výrobce bezdrátového směrovače vám řekne, že ideálním místem pro umístění vašeho bezdrátového směrovače je otevřený prostor uprostřed vašeho domu či bytu. To je sice rada k nezaplacení – asi každému je jasné, že v otevřeném prostoru dosáhneme maximálního pokrytí. Co se snadno řekne, se ale daleko hůře realizuje v praxi, protože bezdrátový směrovač budete muset připojit k bráně širokopásmového bezdrátového připojení, kterou vám poskytl váš poskytovatel připojení k Internetu. Obvykle se jedná o modem DSL, popř. kabelový modem, popřípadě pokud jste se narodili „pod šťastnou hvězdou“ a jste připojeni pomocí optické kabeláže, pak to může být i optická brána. Brána (jakéhokoliv typu) je obvykle napevno připevněna ke zdi.
Pokud nemůžete umístit bezdrátový směrovač uprostřed domu či bytu, pak alespoň neumisťujte bezdrátový směrovač do skříňky, protože byste tím omezili jeho dosah. S bránou asi nebudete moci hýbat a vlastně i kdybyste mohli, není to třeba, protože namísto toho vám stejně dobře poslouží delší (a nijak drahý) ethernetový kabel CAT5e nebo CAT6, kterým připojíte bezdrátový směrovač k ethernetovému portu brány, a poté by neměl být problém s umístěním bezdrátového směrovače na vhodné místo. Pokud chcete své řešení dovést k dokonalosti, protáhněte dva ethernetové kabely přes zdi až do ideálního místa doprostřed domu (bytu). Jeden kabel přitom propojí bezdrátový směrovač s branou, druhý kabel propojí bezdrátový směrovač s ethernetovým přepínačem (switchem), který bude ve skříni společně s branou.