Přístroje navigující s pomocí amerického satelitního systému GPS jsme do tohoto článku vybírali podle jediného kritéria – musí umět česky. Myslíme tím, že musí mít kompletní lokalizaci pro naše prostředí, tj. nejen české ovládání a hlasovou navigaci v češtině, ale musí mít i pro naše podmínky uzpůsobený mapový podklad. Vlastně jsme měli ještě jedno kritérium – zaměřili jsme se totiž na takové výrobky, které by byly univerzální, tj. přenosné, resp. z automobilu snadno vyjmutelné a záměrně tudíž opomíjíme např. autorádia s navigací. Dobrou zprávou je, že takových systémů je už celá řada!
Na co si dát pozor
Při koupi GPS navigace vycházejte z vašich potřeb, tedy zejména z toho, jak často a v kterých zemích ji potřebujete. Pokud ji používáte každý týden, či pomalu každý den, vyplatí se investovat do jednoúčelového přístroje, protože s ním pravděpodobně budete mít méně starostí.
Pokud jen např. jednou, dvakrát měsíčně, zkuste navigaci jako doplněk kapesního počítače (viz foto FSC Pocket LOOX v autě - větší obrázek) , nebo mobilního telefonu (např. O2 Navigace, byť je u ní mapový podklad přece jen horší).
Tipem pro opravdu občasné používání (typicky „jen na dovolenou“) je prostě vytisknout si itinerář z nějakého navigačního programu na webu, což vás nestojí vůbec nic.
A na co si dát pozor? Především na „skvělé nabídky“. V okamžiku neodolatelného nutkání vytáhnout ten „úžasně nízký obnos“ z peněženky si připomeňte základní otázku: „jaké mapy jsou v ceně?“. Často totiž zjistíte, že mapa pro Česko buď zcela chybí, je naprosto k ničemu, nebo je její dokoupení velmi drahé.
Pamatujte: u navigace je hardware většinou méně a prim tu hrají kvalitní mapové podklady!
Několik tipů
Upozornění na zajímavé výrobky najdete v tabulce. Zde zmiňme především společnost Tom Tom, která pro náš trh nabízí Go 910 (18 490 Kč) s displejem o úhlopříčce 10 cm, 20GB pevným diskem, přehráváním MP3 a integrovaným Bluetooth propojením (poslouží i jako hands-free) či finančně zajímavou ekonomickou variantu One, která v nové, právě uváděné podobě Regional (test chystáme v nejbližší době) přijde na 9 999 Kč. České mapové podklady jsou poměrně solidní, avšak bohužel horší, než u předchozí řady, a u velkých měst obsahují i navigaci od čísla popisného, do čísla popisného, což platí i o dalších produktech z tohoto přehledu.
Známý výrobce Garmin měl s českým trhem dlouho potíže, dnes je k dispozici řada navigací s kvalitními českými mapami, českým menu a hlasovou navigací. Novinkou je 22 mm tenký nüvi 300 (14 590 Kč), nabízející i MP3 přehrávač, audio knihy či např. prohlížeč fotografií, výhodný je i StreetPilot c510 Deluxe (13 990 Kč) s dynamickou navigací podle aktuální dopravní situace (u nás zatím pouze Praha).
Závěrem zmiňme počin Sony (NV-U70, 15 990 Kč), který má pro použití v našich podmínkách zatím zásadní vadu – nepříliš kvalitní mapové podklady končící často kousek za Prahou (pokryto není např. Benešovsko). Hardware je však velice dobrý (kvalitní displej, akumulátory i dobré ovládání), mapový podklad by se měl prý výrazně vylepšit na přelomu roku.
-----------------------
Další informace
- GPS a mapy pro kapesní PC – Sunnysoft, Kobe
- navigace na webu (zdarma) – mapy.cz, skoda-auto.cz, centrum.cz, viamichelin.com
- navigace pro GSM a GPS/GSM – O2, Benefon (nebo česká adresa), Nokia
- univerzální GPS systémy – Garmin, Geosat, Magellan, Sony, Tom Tom
- Test Tom Tom Go 910 najdete na IDG on-line tady.
- Přehledová tabulka s několika modely GPS je ke stažení zde (formát: xls - Excel, velikost: 20 KB).
Garmin StreetPilot c510 (13 990 Kč) -- větší obrázek.
Tom Tom One Regional (9 999 Kč) -- větší obrázek.
Foto: FSC, Garmin, Tom Tom
- - Bohumil Herwig, IDG on-line