Jak nahradit analogové CCTV systémy digitálními kamerami

2. 7. 2008

Sdílet

Hlavní výhoda systému Indigo Vision má spočívat v analýze a zpracování obrazu na úrovni kamery, tedy že veškeré analytické funkce (např. detekce pohybu, počítání průjezdů vozidel, odložené zavazadlo, špatný směr pohybu) jsou vyhodnocovány přímo v kameře, případně enkodéru.

Společnost KPZ electronics se stala v ČR výhradním distributorem digitálního kamerového systému britské firmy IndigoVision.

IP kamerový systém IndigoVision je systém, který podle dodavatele v porovnání s jinými digitálními systémy jako jediný dokáže zcela nahradit analogové CCTV systémy (Closed Circuit TV) založené na zpracování kompozitního videosignálu PAL/NTSC. Jeho předností má být především rychlost zobrazování (trvale 25f/s z každé kamery), která je srovnatelná s analogovým systémem (nízká latence), dále pak komfortní ovládací software s neomezenou licencí, možnost integrace do stávajících analogových a jiných bezpečnostních systémů, neomezený počet monitorovacích míst a široké možnosti analýzy obrazu (velikost objektů, směr jejich pohybu, přítomnost v nastavené oblasti a další speciální funkce). Unikátní je velmi nízký datový tok při vysoké kvalitě obrazu, typicky stovky kbis. Zaručovaný rozsah je min. 32kbps a max. 4Mbps z otočné kamery. Použitá komprese je MPEG4 a H264. Na podzim se chystá uvedení HD (high definition) řady – kamery s vysokým rozlišením v řádech megapixelů s datovým tokem do 10Mbps při snímkové frekvenci 25f/s.

„Systém Indigo Vision jasně ukazuje cestu, kterou se budou ubírat bezpečnostní kamerové systémy v dalších letech,“ řekl Pavel Kounovský, manažer společnosti KPZ electronics, která je generálním distributorem IndigoVision v ČR. „Svědčí o tom i jeho použití na mnoha významných místech po celém světě, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu i rychlost záznamu obrazu a zvuku. Jako příklad lze uvést použití na letištích v Bruselu (1000 kamer), Schiphol Amsterdam (400 kamer), Doha (650 kamer), v berlínském S‑Bahnu, v Budapešti (městský systém), v kasinech, bankách, rafineriích i školních a soukromých objektech. V prostředí obchodních řetězců nyní zavádí Indigo Vision francouzská pobočka IKEA v Grenoblu, a to jako modelový projekt pro ostatní obchody.“

Výhodou systému Indigo Vision má být možnost modernizace stávajícího analogového kamerového systému použitím univerzálních enkodérů, ke kterým lze nejen připojit stávající analogové kamery, ale lze je také snadno přeprogramovat na opačnou funkci, tedy dekodér a obraz pak zobrazit na stávajícím běžném monitoru. Mimo to má enkodér vstupy a výstupy zvuku a ovládací vstupy a výstupy. Díky nim je možné pomocí jednoho enkodéru (tudíž jednoho kabelu) realizovat např. hlásku s kamerou, tlačítkem a ovládacím výstupem pro závoru na vstupu nebo vjezdu do areálu. Tato hláska je součástí systému dispečinku a operátor tak může ovládat neomezené množství vchodů pomocí počítačové sítě současně s dohledem nad celým areálem včetně zabezpečovacího i požárního systému.

Jak Indigo Vision řeší digitální kamerový systém?
Zdrojem obrazu jsou originální Indigo Vision IP kamery různého provedení, vnitřní, venkovní, otočné tzv. „speed dome“ a univerzální enkodéry. Ty umožňují získávat obraz a zvuk z libovolné analogové kamery produkující PAL videosignál, včetně otočných. Hlavní výhoda Indigo Vision má spočívat v analýze a zpracování obrazu „na úrovni kamery“, tedy že veškeré analytické funkce (např. detekce pohybu, počítání průjezdů vozidel, odložené zavazadlo, špatný směr pohybu) jsou vyhodnocovány přímo v kameře, případně enkodéru. Proto jsou tyto prvky vybaveny dvěma mikroprocesory. Tento způsob zpracování umožňuje přesnější analytické funkce než systémy s „centralizovanou inteligencí“ v jednom PC. Centrální software je obvykle zatížen datovými toky z mnoha kamer a současně musí zpracovávat složité procesy spojené s analýzou obrazu. To klade velké nároky na výpočetní výkon PC a může vést i k nepřesnostem a zpoždění analýzy, případně k nestabilitě celého PC.