YouTube je celosvětově nejrozšířenější server pro sdílení videí a jistě není nutné jej dlouze představovat. Vznikl v roce 2005, kdy jej založila trojice Jawed Karim, Chad Hurley a Steve Chen, kteří byli tehdejšími zaměstnanci PayPalu. První video na YouTube zveřejnil prvně jmenovaný Jawed Karim. V současnosti jsou zde dostupné miliardy videí a další přibývají neskutečným tempem, konkrétně uživatelé nahrávají každou minutu okolo 300 hodin video záznamu.
Jak na přidání vlastního videa?
Toužíte-li po zveřejnění vašeho videa na serveru YouTube, můžete tak učinit prostřednictvím vašeho Google účtu. Tlačítko pro přihlášení naleznete v pravém horním rohu nad návrhy doporučených videí.
Následně budete vyzváni k zadání vašich přihlašovacích údajů. Pokud jete již ve webovém prohlížeči váš Google účet použili, budete jej moci rovnou zvolit a zadat heslo.
Po přihlášení klikněte na ikonku Vytvořit v pravém horním rohu a následně na Nahrát video.
YouTube vám poté nabídne možnost vytvoření vašeho vlastního YouTube kanálu, v rámci kterého budete vaše videa zveřejňovat. Vytvořit můžete buď osobní kanál, nebo kanál s názvem firmy či značky (ten pak může spravovat více osob). Druhá varianta je vhodná pokud chcete na YouTube používat jiné jméno než ve vašem účtu Google. Pokud máte již kanál vytvořený z dřívějška, budete moci rovnou začít s nahráváním videí prostřednictvím Studia YouTube.
Na YouTube můžete nahrávat najednou až patnáct videí, přičemž je lze buď vybrat na pevném disku, nebo jednoduše přetáhnout do okna prohlížeče.
Po provedení uploadu zvoleného videa (případně videí) dojde k jeho následnému zpracování a kontrole ze strany YouTube. Kontrolována bude také případná kolize z pohledu autorských práv k chráněným dílům. Následně můžete v několika krocích doplnit důležité parametry videa.
Lze zadat například jeho název a popis, zvolit miniaturu videa, určit zda je určeno pro děti, přidávat štítky, doplnit datum a místo vzniku, případně omezit, aby bylo video zobrazováno pouze divákům starším osmnácti let. Možnosti nastavení jsou poměrně pestré a vybere si zde opravdu každý.
Do videa můžete také přidat titulky a doplnit závěrečnou obrazovku či karty, jejichž prostřednictvím lze například propagovat vaše další videa.
V posledním kroku je ještě nutné určit viditelnost nahraného videa. Můžete jej rovnou uložit či publikovat, případně naplánovat jeho zveřejnění. Video přitom může být soukromé, kdy k němu budou mít přístup pouze osoby, kterým udělíte oprávnění. Dále může být neveřejné a budou si jej moci prohlédnout pouze ti, kteří budou mít k dispozici jeho odkaz. Pokud však budete chtít video zpřístupnit širokému spektru diváků, nastavte jej jako veřejné.
Viditelnost videa i další jeho parametry lze později upravovat. Pokud byste si tedy některou volbou nebyli v okamžiku přidávání na YouTube jistí, budete ji moci v budoucnu změnit.