Jak nejlépe vyčistit registry ve Windows?

15. 11. 2008

Sdílet

Řekl vám někdy chirurg, že přestože se bude snažit, aby operace dopadla dobře, stále existují podstatná rizika, že se v jejím průběhu něco nepředpokládaně pokazí?

bitcoin školení listopad 24

Řekl vám někdy chirurg, že přestože je expertem ve svém oboru, a bude se snažit, aby operace dopadla dobře, stále existují podstatná rizika, že se v jejím průběhu něco pokazí? Nyní si místo chirurga představte nějaký levný či bezplatný software.

Neexistuje žádný zcela bezpečný způsob, jak vyčistit registry svého operačního systému, známe pouze bezpečnější a méně bezpečné způsoby. Ale jelikož se jedná o ve své podstatě nebezpečnou činnost, nejbezpečnější možností je tyto úpravy neprovádět vůbec. Víme, že někteří odborníci radí, že byste registry měli v rámci zvýšení výkonu vašeho PC čistit pravidelně, nicméně s tím tak úplně nesouhlasíme. Vyčistěte registry pouze v případě, že váš operační systém má vážný problém a jiné možnosti jeho nápravy nefungují.

Pokud už musíte registry čistit, nejdříve ze všeho je důkladně zálohujte. Většina čistících programů to zvládne za vás, ale pro klid duše vám doporučujeme udělat si jednu speciální zálohu manuálně. Jednou z cest je vytvořit bod obnovení. V XP stiskněte start, pokračujte na Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje, Vytvořit bod obnovení (či Zálohování). Pokračujte podle pokynů na obrazovce. Ve Vista klikněte na nabídku start, napište sysdm.cpl a zmáčkněte enter. Klikněte na panel Ochrana systému a potom na tlačítko Vytvořit.

Také před samotnou akcí bezpodmínečně využijte možnost zálohy přímo v menu vašeho programu na čištění registrů.

Jakmile vyčerpáte všechny způsoby zálohování registrů, otevřete čistící software, zavřete všechny ostatní programy, a začněte s procesem čištění. Poté, co program projede registry, doporučí vám seznam zápisů, o nichž předpokládá, že je můžete (či měli byste) smazat.

Upřímně řečeno, rádi bychom vám dali konkrétní a spolehlivou radu, jak hodnotit tento seznam, nicméně se nám zatím nepodařilo žádné takové obecně platné doporučení vymyslet. A jaký je tedy náš osvědčený způsob? Zhluboka se nadechneme, pokřižujeme se a „vyřešíme“ každý záznam, který čistící program najde. Zatím jsme s tím neměli vážnější problém. I kdyby však nastal, máme přece zálohy.

A nyní nám dovolte, abychom vám představili tři z programů na čištění registrů, které doporučujeme. Za dva z nich nemusíte dokonce vůbec nic zaplatit.

EasyCleaner: Tento bezplatný software společnosti ToniArts si můžete stáhnout ve dvou verzích: běžné a přenosné. Čistič prakticky postrádá zálohovací funkci (což je jen malá chybička na tomto jinak výborném programu), nicméně všechny změny, které jím provedete, lze vrátit zpět, a navíc se všechny seznamy položek k odstranění ukládají. A pokud už je nalezen chybný záznam, jehož odstranění by mohlo být potenciálně nebezpečné, program vás na to upozorní žlutou nebo červenou ikonkou (zelená v tomto kontextu samozřejmě znamená, že akci lze zcela bezpečně provést).


CCCleaner: Další freeware, který je schopen dělat víc věcí, než jen čistit registry. Díky konzervativnějšímu přístupu než EasyCleaner program CC sice méně najde, ale také méně riskuje. A provedené změny ukládá do jednoduše obnovitelného souboru .reg.


Reg Organizer: Velice výkonná utilita pro čištění registrů od společnosti ChemTable stojí sice 40 dolarů, ale práci s registry zvládne na výbornou. Zahrnuje automatizované a manuální čištění, automatické zálohy, editor registrů, před kterým klasický RegEdit bledne závistí, a dokonce i nástroj na hledání v registrech, který vám pomůže smazat či změnit jakoukoliv položku obsahující určité konkrétní slovo či frázi.

- - Pavel Kreuziger, Lincoln Spector