Skutečnost, že máte funkční připojení k internetu, ještě zdaleka neznamená, že je budete moci využívat naplno. V činnosti totiž může být tzv. filtr obsahu (content filter), který určí, k jakému obsahu se dostanete. Tento filtr obsahu může fungovat jak na lokální úrovni, tak na úrovni států či dokonce celých zeměpisných oblastí. Ale jako všemu je možné se i filtrům obsahu docela úspěšně vyhnout. V tomto článku vám poradíme, jak to udělat, ale pozor – veškeré aktivity provádíte takříkajíc na vlastní triko!
Úvod
Internetové připojení sice funguje tak, jak má, ovšem na pozadí jsou v plné práci filtry obsahu (tzv. content filtry), které určují, co nakonec uvidíte a co se naopak zablokuje. Tyto filtry se používají ve školách či na pracovištích, kde se používají k blokování přístupu k různým internetovým službám či webům. Jedním příkladem za všechny může být třeba typický žrout času – YouTube. Dalším cílem filtrů obsahu bývají internetové stránky nabízející streamovanou hudbu či filmy. Jedná se o takové internetové stránky, jejichž obsah má být přístupný pouze uživatelům sídlících v určitých zemích. Filtry obsahu však může používat i poskytovatel internetového připojení či třeba vlády některých států. Nevinnými obětmi těchto filtrů nezřídka bývají lidé, kteří často cestují po celém světě, a nezřídka zjistí, že se k obsahu v digitální podobě prostě na určitých místech zeměkoule nedostanou.
Samozřejmě existují možnosti, jak tato omezení obejít, ale hned na začátku vás musíme varovat: správci sítí rozhodně vůbec netouží po tom, abyste jakkoliv obcházeli jimi nastavená omezení a pokud vás při takové činnosti přistihnou, nebude z toho mít radost ani jedna strana. Proto vězte, že všechny nástroje používáte na vlastní riziko a za své chování nesete plnou odpovědnost.
Svoje umístění můžete změnit pomocí VPN
Když se připojíte k virtuální privátní síti (VPN), pak se počítač k takové síti připojuje přes internet pomocí zabezpečeného a šifrovaného tunelového připojení. Veškerý síťový provoz počítače se pak posílá přes tuto síť VPN. Když se tedy připojujete na internetu k nějakému webu, pak se připojujete právě prostřednictvím síťového připojení VPN.
Síť VPN mění způsob toho, jak jste na síti vidět: pokud se právě nacházíte v České republice a připojíte se k síti VPN například v USA v Kalifornii, pak všechny weby, a to i ty, které jsou určeny pouze pro obyvatele USA, vás identifikují, jako byste se připojovali z Kalifornie. Sítě VPN se používají také k obcházení centrálního firewallu v Číně a stejným způsobem dokážou obcházet i ostatní filtry obsahu.