Od začátku letošního roku je patrné oživení na trhu práce, nejde jen o rostoucí počet volných pracovních míst, ale i o zájem kandidátů změnit stávající zaměstnání.
„Aktuálně registrujeme asi o 20 % otevřených pracovních pozic více než v loňském roce,“ uvedl Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment a dodal: „V roce 2014 došlo k reálnému zvýšení mezd o dvě procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2009. Pro letošní rok lze očekávat obdobnou míru růstu mezd jako loni, nicméně v určitých regionech mohou nové investiční projekty vést i k vyšší mzdové diferenciaci.“
Z průzkumu je rovněž patrné, jaké znalosti či zkušenosti přispějí k lepšímu finančnímu ohodnocení.
„V prvé řadě je to znalost cizích jazyků, a to bez ohledu na obor,“ uvedl Martin Ježek. Dalším faktorem je úroveň vzdělání a oborové zaměření.
„Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají vysokoškoláci s technickým vzděláním. Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám, a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním. Výši mzdy ovlivňuje do značné míry i lokalita, ve které člověk práci hledá, resp. kam je ochoten dojíždět nebo se přestěhovat. Praha a Brno v tomto ohledu tvoří pomyslný vrchol,“ okomentoval dále Martin Ježek.
Průzkum ukazuje, že největší konkurence mezi uchazeči i mezi samotnými firmami panuje tam, kde je pracovní trh nejdynamičtější, tedy v oblasti informačních technologii a telekomunikací.
Pracovní trh je v tomto segmentu letos silně ovlivněn výstavbou nových globálních center technické podpory a rostoucí poptávkou po outsourcingových službách. Zaměstnavatelé již tradičně nejvíce poptávají programátory pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací, a proto stále platí, že zkušení programátoři jsou nedostatkovým zbožím.
Zaměstnavatelé tak často přijmou i kandidáty, kteří přesně neodpovídají jejich původním požadavkům.
Nejvyšší mzdy se na všech IT pozicích drží tradičně v Praze, letos poprvé jsou však podmínky srovnatelné s Prahou i v Brně. Na některých pozicích jsou běžné výplaty přesahující 100 000 Kč měsíčně. Mezi nejlépe odměňovanými pozicemi jsou např. Chief Information Officer (až 180 000 Kč), manažer vývoje SW (až 150 000 Kč), systémový architekt (až 100 000 Kč) či ředitel technické podpory (až 100 000 Kč).