Pokud ve Windows z pevného disku nebo výměnného paměťového média smažete soubory či složky, stále existuje možnost jejich obnovy pomocí specializovaných nástrojů, mezi které patří například program Recuva.
Během standardního procesu mazání souborů totiž nedojde k jejich fyzickému zlikvidování z úložiště, ale pouze k označení daného místa jako volného k zápisu nových dat. Dokud tedy nenastane přepsání daného prostoru na pevném disku či paměťovém médiu jinými daty, lze ta původní stále obnovit.
To je sice užitečné v případě omylem odstraněných souborů, které již nelze zachránit ze systémového koše, avšak pokud se chcete nepotřebných dat skutečně nadobro zbavit, pak se jedná o komplikaci. Chcete-li tedy soubory a složky důkladně zlikvidovat, pak je vhodné použít některou ze softwarových skartovaček, které původní data několikanásobně přepíšou. Jedním ze šikovných pomocníků tohoto druhu je program Freeraser. U něj si názorně ukážeme, jak soubory nenávratně odstranit.
Jak data skartovat?
Po instalaci programu Freeraser se v pravém dolním rohu plochy Windows objeví speciální koš, jehož prostřednictvím skartace dat probíhá.
Program je lokalizován do mnoha světových jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština. Přepnutí do tuzemské lokalizace lze provést v kontextové nabídce, kterou vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na tento speciální koš v rohu obrazovky. Následně zvolte System – Language – Czech.
Chcete-li vybrané soubory nadobro odstranit, pak je stačí myší uchopit a přetáhnout nad koš. Případně pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu koše a z kontextového menu zvolte položku Označ soubor ke zničení.
Následně můžete na pevném disku či výměnném paměťovém médiu zvolit požadovaná data.
Po vybrání požadovaných souborů program ještě zobrazí varování, ve kterém upozorňuje, že všechny zvolené soubory budou nenávratně smazány bez možnosti jejich následné obnovy.
Potvrzením tohoto hlášení dojde již k samotné skartaci dat, jejíž délka závisí na zvoleném režimu skartace. Ten lze nastavit v kontextovém menu pod položkou Systém – Zničující mód. Na výběr je rychlý mód, silný mód a maximální mód. Rychlý mód, jak již název napovídá, provádí jednoduchý přepis původních dat. Silný a maximální mód pak provádí vícenásobné přepsání původních dat, které je z pohledu skartace bezpečnější. Využívá přitom metodu DoD 5220.22M a Gutmann.
Pokud byste si po potvrzení úmyslu skartace zvolených dat svůj záměr přeci jen rozmysleli, můžete proces ničení souborů v jeho průběhu zastavit kliknutím na tlačítko Stop, zobrazené u ikony koše. Již skartovaná data však budou nenávratně ztracena.
Přizpůsobte Freeraser vašim potřebám
Program Freeraser poskytuje poměrně bohaté možnosti nastavení. Ty jsou dostupné z kontextového menu. Nastavit lze například průhlednost ikony koše, jeho umístění vždy nad ostatními okny, spuštění programu po startu Windows, nebo zobrazení ikony programu v systémové oblasti hlavního panelu.