Jak v praxi chytře zabezpečit IoT

22. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Pro omezení hrozeb vyplývajících z provozu zařízení internetu věcí (IoT) připojených do podnikové infrastruktury jsou nezbytné monitorovací nástroje, testování zranitelnosti softwaru a nasazení bezpečnostních opatření v síti včetně její segmentace.

Společnost Freeman Health System má cca osm tisíc připojených zdravotnických přístrojů v desítkách svých nemocničních areálů rozmístěných v různých lokacích. Mnoho z těchto zařízení by mohlo ohrozit v nečekaném okamžiku něčí život

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

„To je scénář dne zkázy, kterého se všichni bojí,“ popisuje Skip Rollins, tamější ředitel zabezpečení informací a IT.

Rollins by rád skenoval zranitelnost těchto zařízení a instaloval do nich bezpečnostní software, aby nedošlo k jejich ovládnutí hackery. Jenže nemůže. „Dodavatelé z této oblasti jsou velmi neochotní ke spolupráci,“ prohlašuje.

„V podstatě všichni používají proprietární operační systémy či proprietární nástroje. A tak zařízení nedokážeme skenovat. Také pro tyto přístroje neumíme zajistit bezpečnostní software. Nevidíme nic z toho, co dělají. A výrobci je úmyslně dodávají tímto způsobem.“

„Tito dodavatelé tvrdí, že jsou jejich systémy z bezpečnostního hlediska neprolomitelné,“ popisuje. „Říkáme jim na to: ‚Pojďme to tedy dát do smlouvy.‘ Ale k tomu už ochotní nejsou.“

Pravděpodobným důvodem je, že tato zařízení mohou mít mnoho zranitelností. Podle jedné zprávy z této oblasti od kyberbezpečnostní společnosti Cynerio zaměřené na zdravotnictví má 53 % zdravotnických přístrojů minimálně jednu kritickou zranitelnost.

Zařízení například často mají výchozí hesla a nastavení, která útočníci mohou snadno najít na internetu, nebo používají staré, nepodporované verze Windows.

A útočníci nespí. Podle výsledků nedávného průzkumu společnosti Ponemon představovaly útoky na zařízení IoT a zdravotnické přístroje 21 % všech úspěšných napadení ve zdravotnictví, což je stejné procento, jaké mají phishingové útoky.

Stejně jako ostatní poskytovatelé zdravotní péče se i společnost Freeman Health Systems snaží přimět dodavatele, aby brali bezpečnost vážněji, ale zatím to nebylo úspěšné. „Naši partneři s námi spolupracovat na vyřešení problému nebudou,“ shrnuje Rollins. „Je to jejich proprietární obchodní model.“

Výsledkem je, že existují systémy v oblastech, které jsou dostupné pro veřejnost, některé mají přístupné USB porty, jsou připojené do sítí, a přitom neexistuje způsob, jak přímo řešit tyto bezpečnostní problémy.

bitcoin_skoleni

Cloudové platformy pro IoT: Která je pro vás nejvhodnější? Přečtěte si také:

Cloudové platformy pro IoT: Která je pro vás nejvhodnější?

S napjatými rozpočty nemohou nemocnice pohrozit dodavatelům, že by jejich stará zařízení zahodily a nahradily je novými, i kdyby existovaly novější a bezpečnější alternativy. Namísto toho tedy používá Freeman Health strategie ke zmírnění problému na základě síťových technologií a další řešení, která pomáhají snížit rizika.

„Monitorujeme příchozí a odchozí provoz pomocí nástroje od společnosti Ordr,“ popisuje Rollins. Komunikaci s podezřelými cílovými místy lze blokovat pomocí firewallů a boční pohyb do dalších nemocničních systémů se omezí pomocí segmentace sítě. „To ale neznamená, že by přístroj nemohl být ohrožený, když se stará o pacienta,“ varuje.