Jak vypadá nový žebříček nejvýkonnějších počítačů světa?

2. 12. 2008

Sdílet

Už podeváté v řadě obsadil první příčku v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa systém společnosti IBM. Počítač, který IBM postavila v Národní laboratoři Los Alamos pro projekt Roadrunner, v červnu 2008 jako první na světě překročil rychlost jednoho kvadriliónu výpočtů za sekundu (petaflop) a i dnes zůstává nejrychlejším systémem světa.

Už podeváté v řadě obsadil první příčku v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa systém společnosti IBM. Počítač, který IBM postavila v Národní laboratoři Los Alamos pro projekt Roadrunner, v červnu 2008 jako první na světě překročil rychlost jednoho kvadriliónu výpočtů za sekundu (petaflop) a i dnes zůstává nejrychlejším systémem světa.

Nejnovější, již dvaatřicátý pololetní žebříček 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa (World’s TOP500 Supercomputer Sites) byl zveřejněn na Mezinárodní superpočítačové konferenci v Austinu ve státě Texas. Systém IBM v Los Alamos s výkonem 1,105 petaflops je podle výsledků zhruba dvakrát energeticky účinnější než počítač na druhé příčce. Druhý superpočítač v pořadí od firmy Cray je přezdíván Jaguar, dosahuje výkonu 1,059 petaflops a je instalován v Oak Ridge National Laboratory. Nicméně podle slov IBM Roadrunner k dosažení stejné úrovně výpočetního výkonu spotřebuje jen cca polovinu elektřiny (2,5 MW).

Zde se můžete podívat na video o počítači Roadrunner a o úlohách, ke kterým je používán:



Pro zvětšení videa na celou obrazovku stiskněte tlačítko vedle ovládání hlasitosti v dolní liště vpravo.

Třetí místo pak obsadil systém od Silicon Graphics Altix ICE, který je v laboratořích NASA v Moffett Field v Kalifornii. Jeho výkon je však oproti prvním dvěma superpočítačům značně nižší, "jen" 487 teraflops.

Nejrychlejší počítač v Evropě – Blue Gene/P ve Výzkumném centru Juelich v Německu je pak také od IBM a ten skončil s výkonem 180 teraflops na 11. příčce.

Z posledního žebříčku superpočítačů světa vyplývá řada dalších zajímavostí. Celkem 379 systémů (z celkových 500) využívá procesory od Intelu, což je 75,8 %, přičemž před šesti měsíci to bylo 375 systémů a tato skutečnost jen potvrzuje roli Intelu jako největšího dodavatele procesorů pro supevýkonné počítače.

Procesory Power od IBM a Opterony od AMD následují se značným odstupem s počtem osazení v 60 a 59 systémech (12 a 11,8 %), přičemž oproti předchozímu žebříčku opět došlo k minimální změně.

Top 500 superpočítačů velmi rychle ovládly čtyřjádrové procesory a využívá je již 336 systémů. 153 je založeno na dvoujádrech a pouhé čtyři využívají stále ještě jednojádrové modely procesorů.

Zajímavou změnou je to, že v posledním žebříčku co do výrobců superpočítačů zvítězila firma HP s 209 systémy (41,8 %) nad IBM, která má momentálně 188 systémů (37,6 %). Ještě před půl rokem byl poměr prakticky opačný, IBM měla zastoupení s 210 superpočítači (42 %) a HP jen se 183 (36,6 %). Nicméně pokud se sečte výkon těchto všech počítačů, IBM nad HP stále vede. Nicméně tato změna svědčí o určitém posunu trendu.

Pro zajímavost, pokud se sečte výkon všech Top 500 superpočítačů, dostaneme 16,95 petaflops, zatímco ještě před půl rokem bychom se podobným způsobem dostali na 11,7 petaflops a před rokem jen na 6,97 petaflops.
Nenechte si ujít:
Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory ožil v Texasu

Amálka, nejvýkonnější počítač v ČR, využívá 326 procesorů

SGI sestavila největší FPGA superpočítač na světě

Osmijádrová PC jsou už na českém trhu

Procesory Intel Core i7 jsou již v prodeji

Galéra – nejvýkonnější superpočítač střední a východní Evropy

Vedoucí zemí ve využívání superpočítačů jsou Spojené státy americké, kde najdeme 291 z 500 nejvýkonnějších systémů. V Asii je to Japonsko (18 superpočítačů), následované Čínou (16) a Indií (8). V Evropě je jedničkou Velká Británie (45) následována Německem (24).

V současnosti také společnosti Silicon Graphics a Intel vyrábějí superpočítač pro americkou NASA, který by měl v roce 2012 mít výkon dokonce 10 petaflops! Více informací lze najít v článku Nejvýkonnější superpočítač planety vyvíjí NASA, Intel a SGI.

Více informací najdete na stránkách top500.org.