Dokončení včerejšího článku...
Často se také říká, že baterii je možné určitými postupy omladit. Není to tak doslova pravda, protože ta používáním postupně degraduje a tento proces je nevratný. Pokud se ovšem baterie začne vybíjet neočekávaně rychle nebo pokud má notebook problém s tím ukazovat její reálnou kapacitu, může v tomto případě pomoci několik opakovaných cyklů úplného nabití a vybití. Jak již bylo řečeno, operační systémy baterii nedovolí se vybít zcela, proto je vhodné vybíjet například v BIOSu notebooku (dostupný většinou při startu po stisku kláves Delete, F1, F2, F10 či F12 – to záleží na konkrétním výrobci), kde dojde vždy k stoprocentnímu vybití a navíc nehrozí ztráta dat při výpadku napájení. Vzhledem k tomu, že v BIOSu většinou není zapnutý úsporný režim notebooku, bude toto vybíjení pravděpodobně i rychlejší, než při běžné práci. Tento proces je vhodné zopakovat 2x – 3x a pak zkontrolovat výsledek.
Někteří uživatelé žijí také v představě, že baterii je potřeba pro provozu dobíjet vždy na plno, díky čemuž sice získají pro svoji práci maximální kapacitu, ale tímto dobíjením vždy do plného stavu zbytečně ubírají baterii z jejích nabíjecích cyklů. Pokud to tedy nevyžaduje situace, nebojte se tedy vyrazit s notebookem s polonabitým akumulátorem a dobijte jej až když to bude skutečně potřeba. Li-Ion baterie mají životnost zhruba 700-100 nabíjecích cyklů, u Li-Pol akumulátorů je tento počet zhruba poloviční.
Pro delší výdrž baterie na jedno nabití je pak při provozu vhodné snižovat úroveň jasu displeje, vypnout ve správci zařízení nepoužívaný hardware (web kamera, síťová karta atd.), nepoužívat zvuk a rozlišovat mezi režimem spánku (vhodný pro krátkodobé nevyužití) a režimem hibernace (na dobu delší než 2-3 hodiny). Občas se také říká, že zvětšení operační pamětí může prodloužit dobu provozu na baterii, protože disk pak nemusí tak často zapisovat při odkládání dat, ale vysokokapacitní paměťové čipy jsou poměrně energeticky náročné a proto je potřeba zvážit, zda potřebujete opravdu tolik paměti, kolik máte v notebooku nainstalováno.
Co se týká spotřeby notebooku při vypnutí, je vhodné jej při delším nepoužívání (např. na noc) zcela vytahovat ze zásuvky, protože i při vypnutí běžným tlačítkem „power“ na přístroji napájecí adaptéry stále odebírají elektrický proud (jejich příkon se i v tomto režimu nejčastěji pohybuje mezi 30-40 watty), který do notebooků dále dodávají a ten pak odchází nejčastěji v podobě tepla. Úplné odpojování ze sítě tak může z dlouhodobého hlediska ušetřit nemalé částky za energii a také prodloužit životnost adaptérů, které si tak alespoň občas „odpočinou“.