Ať již používáte nejnovější Windows 11, nejrozšířenější desítky, nebo stále setrváváte u některé ze starších verzí operačního systému od Microsoftu, vždy se můžete setkat s omezením při tvorbě názvu nově vytvářené složky či souboru. Důvodem je zpětná kompatibilita napříč operačními systémy sahající daleko do počítačové historie, tedy sedmdesátých let minulého století.
V sedmdesátých letech počítačové platformě x86 vládl operační systém DOS, který využíval systém speciálních souborů zařízení se specifickými názvy, reprezentujícími konkrétní zařízení. Tento systém převzal od Unixu. Soubory zařízení Microsoft udržuje dodnes a zachovává tak zpětnou kompatibilitu napříč všemi systémy. Prakticky tím však znemožňuje vytváření určitých názvů složek a souborů v současných verzích svého operačního systému.
Pojďme se podívat na přehled rezervovaných názvů, které v DOSu ani ve Windows nelze využít k pojmenování složky či souboru. Jedná se o názvy CON, PRN, AUX, COM0 až COM9, LPT0 až LPT9, nebo NUL.
Například název CON je rezervovaný pro konzoli, PRN pro tiskárnu, AUX pro pomocné zařízení, COM0 až COM9 pro sériový port, LPT0 až LPT9 pro paralelní port.
Sami si můžete vyzkoušet, že operační systém vytvoření složky či souboru s výše uvedenými názvy nedovolí. Stačí v Průzkumníku souborů prostřednictvím kontextové nabídky vytvořit složku či například textový soubor a zkusit je pojmenovat některým z výše uvedených názvů. Výsledek bude vždy stejný – bude vám zobrazeno chybové hlášení „Zadaný název zařízení není platný“.
Printscreeny v článku vytvořila redakce PCWorld.
Přečtěte si také: Proč je skutečná kapacita pevného disku nižší, než uvádí výrobce?