Tim Potter, hlavní analytik společnosti Deloitte Consulting pro oblast podnikového softwaru a služeb, spatřuje u podnikových IT oddělení potenciál podporovat inovace i rychlý růst.
Co se dozvíte v článku
- Umělá inteligence cílí na podnikovou sféru
- ChatGPT získává pozornost podniků a podněcuje představivost
- Edge computing na vzestupu
- Privátní bezdrátové sítě nabírají na síle
- Digitální transformace vstupuje do fáze 2.0
- Ověřování bez hesla se dostává na výsluní
- Nativně cloudové platformy jako první volba
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
„Podniky neustále hledají softwarová a technologická řešení, která by jim umožnila zlepšit služby, poskytovat atraktivnější produkty, zefektivnit interní procesy a zvýšit produktivitu,“ říká a dodává, že se neustále objevují nové technologické vymoženosti, jež pomáhají tyto jejich požadavky naplňovat.
„Podpora podnikání a zároveň ochrana podnikových dat zůstane pro CIO i nadále velkou výzvou,“ poznamenává Potter. „Manažeři IT proto hledají a budou hledat software a služby, které jim umožní tyto zvýšené nároky zvládnout.“
Přinášíme vám přehled nejnovějších trendů na trhu podnikového softwaru a IT služeb, který vám pomůže co nejlépe využít novinky, jež se v dnešní době objevují.
Umělá inteligence cílí na podnikovou sféru
Podle Michaela Shehaba, vedoucího oddělení inovací ve společnosti PwC US, je umělá inteligence ve stavu, kdy může zásadně ovlivnit podobu podniku – od transformace kontaktu se zákazníky po nové strategie a obchodní modely. Manažerům IT radí, aby se zamysleli nad současným provozem a identifikovali problémy, které lze pomocí umělé inteligence vyřešit.
To bude vyžadovat vybudování nových úrovní dovedností v celém IT týmu, aby byl schopný nejen systémy umělé inteligence úspěšně zavádět, ale také upravit softwarové a datové prostředí tak, aby plně vyhovovalo novým strategiím.
HP Knowledge HUB pro moderní firemní IT
NOVINKA Navštivte novou speciální on-line zónu CIO Business Worldu, kde vám ve spolupráci s HP budeme průběžně radit, jak snadno a bezpečně pracovat na cestách, jak si usnadnit život používám správných nástrojů, jak zvládnout přechod z kanceláří domů a zase nazpátek a jak se přitom chovat ekologicky.
Pomoc a inspiraci pro moderní IT najdete v našem HP Knowledge HUBu.
Shehab poznamenává, že podniky již do umělé inteligence investují značné prostředky. Podle výzkumu společnosti PwC má umělá inteligence potenciál zajistit do roku 2030 globální hospodářský růst ve výši 15,7 bilionu dolarů.
„Příliv nových nástrojů a řešení založených na umělé inteligenci, jako je například generativní umělá inteligence, nabízí podnikům pokročilé technologie, které jim umožní změnit své přístupy, procesy a strategie,“ říká.
ChatGPT získává pozornost podniků a podněcuje představivost
ChatGPT si od svého spuštění získal neuvěřitelnou oblibu, která stále strmě stoupá, a generativní AI se v současnosti dostala do popředí zájmu mnoha lidí, poznamenává Brandon Jung, viceprezident pro ekosystémy ve společnosti Tabnine, jež vyvíjí technologii pro psaní kódu s umělou inteligencí.
„Hodně se hovoří o budoucích možnostech uplatnění, jeho potenciálu a o tom, co to znamená pro budoucnost umělé inteligence, přičemž některé předpovědi jsou přesné a některé mylné.“
Potenciál podnikových aplikací pro konverzační nástroje AI je obrovský a podniky možnosti generativní AI aktivně zkoumají, byť s opatrností.
„Čím je obsah strukturovanější, tím lépe tyto nástroje fungují,“ říká Jung. „Programovací kód je příkladem strukturovaného jazyka, kde se nabízí vynikající možnosti.“
Podle Junga se rychle zdokonalují i konverzační roboty pro komunikaci se zákazníky.
„Uplatnění nacházejí například také u vzorů smluv a jiných právních dokumentů, v mediálním zpravodajství, sestavování návodů k použití a podobně.“ Kreativita algoritmů je v současné době omezena rozsahem a povahou trénovacích datových sad. „Ačkoli výstup umělé inteligence může být jedinečný, bude pravděpodobně odpovídat stylu, volbě slov a konstrukci podkladových tréninkových dat,“ vysvětluje. „V dohledné době nelze očekávat, že by generativní AI byla schopná psát románové bestsellery.“
Edge computing na vzestupu
Podle Kena Englunda, hlavního konzultanta pro oblast technologií, médií a telekomunikací ve společnosti EY, je edge computing jedním z nejdůležitějších trendů letošního roku na trhu podnikových služeb.
S rozvojem internetu věcí (IoT) musejí podniky zpracovávat stále větší objemy dat. „Přenos těchto dat tam a zpět do velkých podnikových cloudových platforem ke zpracování je velmi nákladný a časově náročný,“ poznamenává Englund. „Podniky proto potřebují ve svých sítích lokální inteligenci na úrovni, kde se data shromažďují, tedy na periferii sítě.“
Englund doporučuje manažerům IT, aby zvážili investice do edge ekosystémů vzhledem k jejich schopnosti zefektivnit procesy a zlepšit zákaznickou zkušenost.
„Pro dodavatele je důležité, aby hledali možnosti, jak s edge ekosystémy narušit dosavadní obchodní modely, i když se tím dostanou do konkurenčního postavení vůči svým vlastním dřívějším obchodním modelům,“ dodává s tím, že výhody, které edge ekosystémy zákazníkům přinášejí, rozhodně stojí za investici. Englund se také domnívá, že se časem zkrátí doba návratnosti, což může dále podpořit investice do inovací a technologií.
Privátní bezdrátové sítě nabírají na síle
Roy Chua, zakladatel a ředitel výzkumné a analytické společnosti AvidThink, poznamenává, že zavádění privátních bezdrátových sítí zrychluje, což podnikům poskytuje stále atraktivnější a efektivnější možnosti komunikace.
„Technická vylepšení z nedávné doby, rostoucí povědomí o výhodách 5G a otevřenější vládní politika v oblasti spektra přispěly k rozmachu privátních mobilních sítí.“
Privátní bezdrátové sítě poskytují nízkou latenci a vysokou propustnost. Tato technologie také umožňuje podnikům rychle zavádět nové služby a zároveň reagovat na nárůst datového provozu.
„Mezi transformační způsoby využití sítí 5G patří průmysl 4.0, chytré zemědělství, automatizace průmyslových areálů, chytrá města, autonomní robotika nebo telemedicína,“ říká Chua.
Poznamenává, že podle odhadů výzkumné společnosti Analysys Mason bude do roku 2026 existovat více než 20 000 privátních bezdrátových sítí – LTE i 5G – a že podniky za tyto sítě v příštích letech utratí více než pět miliard dolarů. Inovativní CIO si příslib privátních 5G sítí uvědomují a snaží se včas pochopit, jak s jejich využitím přinést podniku ekonomický užitek, říká Chua.
„Obvykle začínají inovační laboratoří nebo omezenou sítí 5G s několika základnovými stanicemi a přístupovými zařízeními – telefony, tablety, modemy a směrovači, které se propojí s průmyslovými zařízeními,“ vysvětluje.
A jak dodává, privátní bezdrátové sítě lze zavést během několika týdnů, ale je důležité nalézt takového poskytovatele služeb, jenž disponuje odbornými znalostmi v oblasti technologie sdíleného spektra, zavádění sítí, integrace řešení a nepřetržitého monitorování a podpory sítě.
Digitální transformace vstupuje do fáze 2.0
Způsob, jakým manažeři IT přistupují k programům digitální transformace, se dramaticky mění, říká Shafqat Azim, partner v globální technologické výzkumné a poradenské společnosti ISG. Poznamenává, že transformační iniciativy jsou pod větším drobnohledem a CIO se snaží dosáhnout skutečného ekonomického přínosu.
A předpovídá, že podniky se budou i nadále odklánět od projektů transakční povahy, založených na SLA, které neobsahují žádné transformační prvky. „Digitální transformace se stane součástí komplexních modelů poskytování služeb, přičemž dojde k posunu od rozsáhlých transformačních programů ke kontinuální transformaci,“ říká Azim.
Dále radí, aby se CIO začali na investice do digitální modernizace dívat kromě tradičního prizmatu optimalizace nákladů také optikou ekonomického přínosu a řízení kybernetických rizik. A jak zdůrazňuje, řešení pro rozsáhlou transformaci aplikací a platforem by měla mít jednoznačný přesah do ucelených digitálních procesů.
Ověřování bez hesla se dostává na výsluní
Podle Davida Burdena, ředitele IT společnosti ForgeRock, která se zabývá open source technologiemi pro správu identit a řízení přístupu, se svět posunul za hranici, kdy jednoduché heslo může poskytovat dostatečnou ochranu.
Přechod na ověřování bez hesla, podpořený standardem FIDO2, nabírá na tempu. Podle Burdena dnes jde o nejvýznamnější trend mezi dodavateli podnikového softwaru.
„Největší hráči v oboru, mimo jiné Apple, Microsoft a Google, pomáhají s rozšířením standardu FIDO2 a oznámili plány na umožnění ověřování bez hesla na různých zařízeních, prohlížečích a platformách.“ Poukazuje také na predikci společnosti Gartner, podle které bude do roku 2025 více než 50 % zaměstnanců a více než 20 % spotřebitelských transakcí ověřováno bez hesla, což představuje výrazný nárůst oproti dnešním méně než 10 %.
Ověřování bez hesla také slibuje výrazné zlepšení zákaznického komfortu. „Díky komplexnímu podnikovému procesu ověřování se uživatel může přihlásit k on-line účtu, aniž musí zadávat heslo,“ vysvětluje Burden. „Tím odpadají obavy ze zapomenutých hesel a z jejich složitého obnovování.“
Ověřování bez hesla také šetří čas. „Chrání nejčastěji užívané a nejzranitelnější podnikové prostředky a zároveň poskytuje vynikající uživatelský komfort a zvyšuje produktivitu pracovníků,“ říká Burden. Jak poznamenává, obecně má FIDO2 potenciál zlepšit zabezpečení i zjednodušit on-line přístup a zároveň výrazně snížit riziko odcizení přihlašovacích údajů kyberzločinci.
Nativně cloudové platformy jako první volba
Rajesh Kumar, CIO ve společnosti LTIMindtree, která se zabývá digitální transformací, předpovídá zářnou budoucnost nativně cloudovým platformám, tedy způsobu vytváření a provozování aplikací, jenž využívá možností distribuovaných výpočetních prostředí poskytovaných formou cloudových služeb.
Nativně cloudové aplikace jsou navrženy a vytvořeny tak, aby využívaly škálování, elasticitu, odolnost a flexibilitu cloudu, což je přístup, který umožňuje uživatelům začít dané řešení užívat na základě pouhé konfigurace platformy bez nutnosti zásadnějšího vlastního vývoje.
„Veškerá rozšíření a přizpůsobení se doplňují externě integrací s platformou,“ vysvětluje.
Podle Kumara se bezserverové aplikace provozované na platformách hostovaných v cloudu liší od tradičních implementací podnikového softwaru, kdy je software nasazen na serverové infrastruktuře hostované buď v cloudu, nebo lokálně. „Tento trend se rozšiřuje i na vývoj aplikací pro koncové uživatele pomocí platforem pro programování s nízkými nároky na znalost kódu.“
Koncept vývoje systémů od nuly na základě požadavků je již zastaralý. „Dnešní přístup spočívá ve výběru správné platformy a plánování konfigurací nebo vývojového projektu, aniž je nutné se starat o implementaci nebo škálovatelnost architektury,“ říká Kumar.
„S nástupem široce dostupných rozhraní API a řešení založených na platformě se nyní mohou manažeři IT soustředit na inovace, které vedou k obchodním přínosům, namísto toho, aby se zabývali tématy, jako je infrastruktura, hosting a kapacita sítě.“
V této oblasti hrají první housle největší poskytovatelé, jako jsou Microsoft, Amazon a Google, protože disponují výkonem potřebným k hostování rozsáhlých platforem a zároveň nabízejí obrovskou škálovatelnost. Sekundují jim poskytovatelé cloudových platforem, jako jsou Salesforce nebo ServiceNow.
Článek vyšel v Computerworldu 4/24.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.