Jakým směrem se bude ubírat vývoj smartphonů?

12. 6. 2010

Sdílet

Tzv. chytré telefony jsou v poslední době velmi žádaným artiklem a jejich vývoj se svou rychlostí již vyrovná i běžným počítačům. Co je od nich možné v budoucnu očekávat?

Kdykoliv se má na trhu objevit nový smartphone, jednou z prvních věcí, o kterou se všichni zajímají, je jaký bude mít procesor. Během posledních několika let totiž toto odvětví prošlo takovým vývojem, že kdysi tradiční procesorový model již neplatí. Procesory nyní obstarávají celou řadu funkcí, ať už jde třeba o řízení energetické spotřeby či zpracování videa.

„Dříve měly počítače CPU a pak několik dalších čipů obstarávajících jiné funkce,“ říká Aaron Vronko z firmy Rapid Repair. Dnes jsou podle něj funkce sice stále rozděleny do jednotlivých částí, nicméně jde již o jediný konstrukční celek. A podobná situace prý panuje i na trhu se smartphony.

Jako dobrý příklad může posloužit nejnovější procesor pro iPhone, známý jako Apple A4. Ten je postaven na čipu Cortex-A8 od ARMu, který však představuje pouze čtvrtinu procesorového celku. Zbytek zabírají logická jádra pro energetickou úsporu, analogové obvody či D/A převodníky pro video. Hlavní výhodou takového spojení několika funkcí do jednoho celku je především rychlejší spolupráce mezi jádry procesoru a zařízeními RAM. Celkově se pak snižuje čas potřebný pro zpracování dat, protože jsou obvody blízko sebe.

Takový design umožňuje vytvářet pro smartphony procesory, jejichž rychlost a výkon roste každým rokem. Zatímco loňský iPhone 3GS byl taktován na 600 MHz, procesor Apple A4 tuto hranici posunul na 1 GHz. A například v Qualcommu již informovali o svém záměru vytvořit 1,5GHz verzi procesoru Snapdragon.

Velký důraz se v poslední době také klade na úsporu energie. Ta je u dnešních smartphonů důležitá i z toho důvodu, že tyto přístroje disponují mnoha funkcemi a výdrž baterie se tak zmenšuje. Procesory se proto mmj. starají o přísun co nejmenšího množství energie v době nečinnosti přístroje. Nejen zde je navíc ještě hodně prostoru pro další zlepšení a mnoho nevyužitých nástrojů stále čeká na svou šanci. Podle Vronka se nyní budou vývojáři soustředit především na úpravy v designu procesorů a jejich cílem bude vměstnat co nejvíce funkcí do co nejmenšího celku.

Odborníci dále očekávají, že budou procesory celistvější a komplexnější a analýza vnitřního obsahu smartphonů již nebude tak jednoduchou záležitostí. „Už nebude možné jen tak rozebrat telefon a podívat se, co je v něm. K tomu bude nutné rozebrat samotné čipy," říkají.