Nejdříve bylo LED podsvětlení v monitorech a televizorech plné („full LED“), za LCD displejem byla matice světelných diod, v nejlepším případě s lokální regulací jasu, to znamená, že určité části mohou svítit více než jiné. Loni se na trhu rozšířila úspornější varianta v podobě okrajového LED („edge LED“), kdy jsou diody kolmo po stranách obrazovky. To je levnější, obrazovky jsou tenčí, ale neumožňuje to lokální regulaci jasu.
A nyní se začíná objevovat ještě levnější verze okrajového podsvícení, kdy jsou diody umístěny jen podél jedné strany LCD obrazovky. Výhody jsou poměrně jasné, jde o nižší výrobní náročnost a cenu. Jak informoval server Digitimes, použití tohoto podsvícení zvažuje letos čím dál více výrobců zejména v kontinentální Číně. Nejedná se o jedinou variantu okrajového LED podsvícení, vyrábějí se i verze se dvěma osvětlenými okraji.
Poptávka po levných televizích je tam totiž vysoká a díky popularitě označení „LED“ se výrobci již delší dobu poohlíželi, jak obojí spojit dohromady. Je navíc pravděpodobné, že díky této úspoře bude jednostranné LED podsvícení dokonce levnější než klasické zářivkové.
Jednostranné LED nabídne 32 diod, pravděpodobně na spodní či horní straně, cena by měla být o 35 dolarů (~665 korun, ~26 euro) nižší než plné okrajové LED, přitom maximální jas bude více než dostačujících 350 až 400 cd/m2. Například společnost Coretronics už brzo nabídne takové podsvícení pro 46“ HD televize, další budou pravděpodobně rychle následovat. Kvalita, tedy zejména homogenita, podsvícení zatím není známa.
Ceny LED podsvícených LCD televizí klesly v Číně meziročně o 60 procent i i díky tomu tržní analytici předpokládají, že se letos v Číně prodá přes šest miliónů televizí s LED podsvícením.