Na pomyslném koláči tržního podílu jednotlivých verzí Androidu doposud vedl 2.3 Gingerbread (2.3) představený již v roce 2010. Nejnovější verze Jelly Bean (4.1 a 4.2) až nyní dosáhla vyššího zastoupení, mezi zařízeními běžícími na OS Android drží 37,9% podíl oproti 34,1% podílu verze 2.3.
Dynamický vývoj operačního systému spjatý s rychlými iteracemi vydávání nových verzí je jistě chvályhodný, nicméně Google tak bojuje se silnou fragmentací Androidu. Poptávka uživatelů po nových telefonech totiž není natolik vysoká, aby se rovnala rychlosti vývojářů chrlících nové verze, a například v roce 2010 tak bylo možné na trhu pořídit telefon běžící na některé ze čtyř různých verzí Androidu.
Tento problém se Google snaží řešit a zdá se, že úspěšně. Ještě v prosinci 2012 byl Jelly Bean nainstalován pouze na 7 procentech zařízení a nyní předběhl Gingerbread. Za strmým vzestupem nejnovější verze však možná stojí také nová metoda počítání zařízení, s níž Google vyrukoval v dubnu. Dříve bylo započítáno každé zařízení, které se připojilo k Google Play, ať už se jednalo o automatickou akci telefonu, nebo opravdovou návštěvu řízenou uživatelem. Nová metoda počítá pouze přístupy řízené uživatelem.
Proti rozsáhlé fragmentaci Google bojuje také zpomalením svého cyklu vydávání nových verzí. O tom svědčí i fakt, že komunita zformovaná okolo Androidu očekávala příchod nové verze (spekuluje se o označení Key Lime Pie) 5.0 již během letošní konference Google I/O 2013 pořádané v květnu. Google se však stále drží kódového označení Jelly Bean, přičemž poslední aktualizace 4.2.2 byla vydána v únoru 2013.
Zdroj: IDG News Service