Společnost Adobe a poskytovatel nástrojů pro návrh kolaborativních rozhraní Figma nedokončí plánovanou fúzi v hodnotě 20 miliard dolarů, protože tlak amerických a evropských regulačních orgánů cestu k dokončení transakce až příliš zkomplikoval. Společnosti ve společném prohlášení uvedly, že dohoda by byla přínosem pro obě strany, ale že ji znemožnilo regulatorní prostředí.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
„Adobe a Figma důrazně nesouhlasí s nedávnými závěry regulačních orgánů, ale věříme, že je v našem nejlepším zájmu pokračovat nezávisle,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Adobe Shantanu Narayen. „Zatímco společnosti Adobe a Figma sdílely vizi společně redefinovat budoucnost kreativity a produktivity, máme i nadále dobrou pozici pro využití našich obrovských tržních příležitostí a poslání měnit svět prostřednictvím personalizovaných digitálních zážitků.“
Evropská komise minulý měsíc zveřejnila prohlášení s námitkami, v němž uvedla, že dohoda by mohla omezit hospodářskou soutěž na několika trzích, zejména v oblasti vektorových a rastrových editačních nástrojů a interaktivních aplikací pro navrhování produktů. Na prvním z těchto trhů podle Komise Figma v současné době slouží jako nezbytná konkurence společnosti Adobe, což by dohoda narušila. Stejné tvrzení zaznělo i v souvislosti s trhem interaktivního produktového designu, kde by spojení obou společností pravděpodobně vytvořilo dominantní postavení.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy se minulý měsíc vyjádřil v podstatě stejně jako Komise, když uvedl, že dohoda by vedla k „podstatnému oslabení hospodářské soutěže“ na výše uvedených trzích a že by odstranila podněty pro společnost Adobe k nezávislému vývoji určitých typů produktů, což by potlačilo inovace.
„Náš předběžný závěr je tedy takový, že spojení by odstranilo hospodářskou soutěž mezi blízkými konkurenty a významný konkurenční tlak na společnost Figma na trhu, na němž je společnost Figma již nyní zdaleka nejsilnějším hráčem a na němž existuje jen málo jiných konkurenčních omezení,“ uvádí se ve zprávě regulátora.
Americké ministerstvo spravedlnosti bylo údajně na pokraji podání antimonopolní žaloby podle tzv. Claytonova zákona a schůzka mezi společnostmi a ministerstvem spravedlnosti několik dní před oznámením, že dohoda je zrušena, byla široce interpretována jako jeden z posledních kroků před podáním takové žaloby.
Podle podmínek dohody, která byla původně oznámena v září 2022, zaplatí společnost Adobe společnosti Figma poplatek za neuskutečnění transakce ve výši 1 miliardy dolarů. Společnost Adobe odmítla další komentář; společnost Figma se nepodařilo zastihnout, aby se k záležitosti vyjádřila.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.