Kabeláž Reference

13. 3. 2011

Sdílet

http://www.reference-kabely.cz, 399–799 Kč (podle typu kabelu a délky) Je někdy až udivující, jak kvalitní a drahé přístroje je řada majitelů ochotna propojovat kabely horší než po...

http://www.reference-kabely.cz, 399–799 Kč (podle typu kabelu a délky)

Je někdy až udivující, jak kvalitní a drahé přístroje je řada majitelů ochotna propojovat kabely horší než pochybné kvality. Pravidlo o kvalitě dané nejslabším článkem, často právě nenápadným kouskem kabelu, přitom nepozbývá platnosti ani ve věku digitálních rozhraní jako je HDMI či SPDIF. Netvrdíme, že je nezbytně nutné kupovat propojovací kabely v cenách několika tisíc za kus, na druhou stranu levný kabel s nekvalitním stíněním, špatně napojeným konektorem či neadekvátním průřezem může změnit špičkové domácí kino v ekvivalent levné sestavy typu „vše v jednom z Oukej elektro“.
Kolem kvalitní kabeláže se bohužel vyskytuje nejen nedostatečná osvěta, ale i řada mýtů. Jako v mnoha jiných oblastech spotřební elektroniky, i zde existují případy, kdy platíte především za značku a až v druhé řadě za vlastní kvalitu kabelu. Vyšší cena tak nemusí automaticky znamenat lepší výsledek. Nejdůležitější je zvolit adekvátní kabeláž – pro levný mikrosystém či malé domácí kino rozhodně nepotřebujete stejně kvalitní propojovací či reproduktorové kabely jako pro špičkové stereo s SACD přehrávačem, zesilovačem třídy A a mohutnými regálovými či sloupovými reproduktory. V případě propojovacích kabelů jsou pak na rušení i vlastní kvalitu mnohem citlivější analogové audio a video cesty, na druhé straně spektra jsou pak optické zvukové kabely – zde i relativně levné zboží dokáže odvést velmi dobrou práci.
V případě digitálních cest „po mědi“ (dnes především HDMI a koaxiální SPDIF) můžete nedostatky v kabelu snadno odhalit například v podobě vad v obrazu, podle naší zkušenosti jsou častěji způsobeny špatnými koncovkami nebo jejich napojením než vlastním kabelem. HDMI kabeláž je ostatně samostatnou kapitolou – s kvalitním kabelem (a nemusí to zdaleka znamenat s nejdražším) snadno překlenete delší vzdálenost než oficiálně podporovaných 5 metrů, podobně zvládne signálovou cestu HDMI 1.4 i kvalitní HDMI 1.3 kabel.
Nechcete-li tedy pokračovat v nákupech kabelů v regálech hobbymarketů a zároveň nehodláte za kabeláž v obývacím pokoji utratit tisíce či dokonce desetitisíce, musíte se vydat střední cestou a zvolit cenově dostupné značkové kabely, jakými jsou například ty značky Reference (ty u nás distribuuje společnost Fast). Porovnávali jsme je proto s levnými kabely zakoupenými v běžném obchodě s elektronikou. Jako první jsme srovnávali kvalitu anténních koaxiálních kabelů, které se obvykle používají k propojení digitálního televizoru, set-top boxu nebo satelitu. Na jedné straně kolbiště stál běžný anténní koaxiální kabel (9,5mm konektor), pozici jeho soupeře zaujal kabel Reference RAV 300-015. Jedná se o kabel se zesíleným stíněním doplněný o feritové magnety, které přispívají odrušení a zamezení RFI a EMI interferencím. Pro jeho výrobu byla použita bezkyslíkatá OFC měď vysokého stupně čistoty (99,96 %) a izolace z kvalitních materiálů s nylonovým opletením pro vyšší mechanickou odolnost a ohebnost. Kovové konektory se mohou pochlubit kontakty pozlacenými 24karátovým zlatem pro minimalizaci ztrát. Díky výše uvedeným parametrům se výrobce honosí vysokým odstupem signálu od šumu 1/0,50 BC + 128/0,12 BC, ?: 6,0 mm, > 90 dB. Při běžném provozu jsme u kabeláže pozorovali mírně vyšší kvalitu obrazu, ale co nás opravdu přesvědčilo o smyslu investice několika stokorun navíc, to byl test rušení. Ve chvíli, kdy jsme uvedli do provozu zdroj vnějšího rušení, docházelo na levném kabelu k absolutní degradaci obrazu, zatímco kabel Reference našim pokusům až na malé výjimky zdárně odolával. Při tomto testu se rovněž prokázalo, že čím delší kabel k propojení používáte, tím více byste měli dbát na jeho kvalitu.
Jako další v pořadí jsme proti sobě postavili „noname“ SCART kabel a produkt Reference RAV200-015, což je SCART RGB kompatibilní kabel (21 pin) s konektorem A/M pro kombinované audio a video propojení (SCART je sice již trochu retro, ale připojujete-li k novému plochému televizoru například starší VCR, je každé procento kvality obrazu u obstarožních videokazet znát). Tento kabel s dvojím stíněním (opletení + mylarová fólie) je doplněn o feritové magnety, které přispívají k potřebnému odrušení a pomáhají zamezit RFI a EMI interferencím. Stejně jako v předchozím případě je vodič vyroben z bezkyslíkaté OFC mědi vyznačující se stupněm čistoty 99,96 %. Výrobce opět použil kvalitní izolaci a nylonové opletení, chybět nemohou ani kovové konektory s kontakty pozlacenými 24karátovým zlatem pro minimální ztráty. Díky výše uvedeným charakteristikám kabel nabízí vysoký odstup signálu šumu, což se projevilo zejména při přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení. Opět i zde platí, že produkt značky Reference byl schopen nabídnout výrazně vyšší odolnost vůči rušení a lépe si vedl i v případě použití delšího kabelu.
Třetím testovaným kabelem se stal Reference RAV100-015 – pod tímto označením se skrývá HDMI 19pinový kabel A/M ve verzi 1.3. Tento produkt se hodí pro připojení digitálních zařízení, jako jsou plazmové nebo LCD televizory, Blu-ray přehrávače, počítače, fotoaparáty, DVD přehrávače nebo jiné zdroje digitálního zvuku a obrazu. Jedná se o kabel s trojitým stíněním (opletení + dvě mylarové fólie) doplněný o feritové magnety, které rovněž přispívají k odrušení a zamezení RFI a EMI interferencí. I zde výrobce deklaruje použití bezkyslíkaté OFC mědi se stupněm čistoty 99,96 %. Zde jsme nenarazili na žádné problémy – obraz byl naprosto čistý, bez rušení a výpadků (to se u digitální cesty může zdát jako samozřejmé, ale v minulosti jsme měli v rukou značkové kabely které vykazovaly právě zmíněné problémy s kvalitou koncovek). Všechny kabely značky Reference jsou k dispozici ve třech různých délkách – 1,5 metru, 2,5 metru a 5 metrů.
Dlouholetá empirická zkušenost říká, že i mezi neznačkovými kabely můžete narazit na kvalitní kusy, pokud ale nechcete zbytečně experimentovat a všechno znovu a znovu zapojovat, je nejlepší zvolit značkovou alternativu za příznivé ceny.

Autor článku