Pojem edge computing se používá pro infrastrukturu umístěnou geograficky blízko lokalitě, kde dochází ke vzniku či konzumaci dat.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Namísto přenášení těchto údajů do veřejného či privátního cloudu kvůli jejich uložení nebo zpracování se data zpracovávají „na okraji“ (edge) prostřednictvím infrastruktury, kterou mohou tvořit komoditní servery či sofistikované platformy, jako jsou například AWS for the Edge, Azure Stack Edge či Google Distributed Cloud.
Zpracování „na okraji, resp. na hranici“ má také další význam týkající se vyšších hranic výkonu, spolehlivosti, zabezpečení a dalších provozních a právních požadavků.
Při přesunu výpočetní, úložné a přenosové kapacity do infrastruktury edge lze také usnadnit škálování aplikací, které při použití návrhu pro centralizovaný cloud v podstatě nelze realizovat.
„Edge computing nabízí manažerům firem novou cestu pro rozvoj hlubších vztahů se zákazníky a partnery i získávání poznatků v reálném čase,“ tvrdí Mark Thiele, výkonný ředitel společnosti Edgevana.
Když se týmy DevOps nacházejí v počátečních fázích vývoje ověření konceptu v malém měřítku, může být pro ně těžké rozpoznat optimální typ infrastruktury.
Příliš dlouhé čekání na zjištění potřeb infrastruktury edge však nakonec může vyústit ve změnu architektury a přepracování aplikací, zvýšení nákladů na vývoj, zpoždění projektu, anebo dokonce ve znemožnění dosáhnout zamýšlených výsledků.
Vzhledem k tomu, že se aplikace stále více modernizují a integrují, by organizace měly zohlednit technologie edge a integraci už na počátku vývojového procesu, aby se předešlo problémům s výkonem a zabezpečením, které souvisejí s vývojem aplikací podnikové úrovně.
Týmy DevOps by měly posuzovat příslušné aspekty ještě předtím, než lze přesně modelovat požadavky na infrastrukturu platformy. Zde je pět důvodů ke zvážení architektury edge.
1. Zlepšení výkonu a bezpečnosti ve výrobě
Jakou hodnotu má pár sekund ve výrobním prostředí, když může zpoždění způsobit zranění personálu? Co když výroba vyžaduje drahé materiály a zjištění chyb o několik desetin sekundy dříve může ušetřit významné finanční částky?
„Ve výrobě může efektivní využití edge computingu snížit množství odpadu, zvýšit efektivitu, redukovat pracovní úrazy a zvýšit dostupnost zařízení,“ tvrdí Thiele.
Klíčovým faktorem, který by se měl při návrhu architektury uvážit, je tedy cena selhání v důsledku neúspěšného nebo zpožděného rozhodnutí.
Pokud existují významná rizika nebo náklady, jak tomu může být ve výrobních systémech, chirurgických platformách či v autonomních vozidlech, může edge computing nabídnout vyšší výkon a spolehlivost pro aplikace vyžadující větší bezpečnost.
2. Snížení latence pro akce v reálném čase
Doba reakce kratší než jedna sekunda je základním požadavkem pro většinu platforem finančního obchodování a tento výkon se nyní očekává i v mnoha aplikacích, které vyžadují rychlý přechod od zjištění problému či příležitosti k reakci zahrnující akci či rozhodnutí.
„Pokud je pro vaše podnikání důležité rozhodování v reálném čase, je zvýšení rychlosti a snižování latence kritické, zejména u všech organizací, které využívají připojená zařízení ke shromažďování dat,“ vysvětluje Amit Patel, viceprezident společnosti Consulting Solutions.
Technologická výzva poskytovat konzistentní zkušenost s nízkou latencí se znásobí, pokud jsou ve hře tisíce zdrojů dat a rozhodovacích uzlů. Příkladem může být třeba připojení tisíců traktorů a zemědělských strojů nasazených s využitím strojového učení (ML, Machine Learning) v zařízeních edge nebo podpora metaverza a dalších interakcí mezi firmami a spotřebiteli ve velkém měřítku.
„Pokud je nutné reagovat v reálném čase, začněte s edge computingem,“ radí Pavel Despot, manažer společnosti Akamai. Infrastruktura edge se podle něj hodí pro jakoukoli pracovní zátěž, která musí fungovat pro geograficky distribuované koncové uživatele s nízkou latencí, odolností a s vysokou propustností, jež zajišťuje služby pro streamování médií, bankovnictví, elektronický obchod, pro zařízení IoT a pro mnoho dalších účelů.
Jako další případ vhodného využití edge architektury u podniků s mnoha pobočkami či podporující ve velkém měřítku je hybridní způsob práce, uvádí Cody De Arkland, manažer vývojářské společnosti LaunchDarkly.
„Hodnota fungování blíže k okraji spočívá v tom, že jste schopní distribuovat pracovní zátěže ještě blíže k lidem, kteří je konzumují,“ vysvětluje. „Pokud je vaše aplikace citlivá na latenci nebo na čas odpovědi z hlavního datového centra, měli byste uvážit využití infrastruktury edge computingu a přemýšlet o tom, co by v takovém prostředí mělo běžet.“
3. Zvýšení spolehlivosti kritických aplikací
„Největší zájem o infrastrukturu typu edge jsme viděli v oblastech, jako je výroba, maloobchod a přeprava, kde prostoje zkrátka nejsou přijatelné a kde se možnost přistupovat k datům a využívat je v reálném čase stala konkurenční výhodou,“ vysvětluje Jeff Ready, šéf firmy společnosti Scale Computing.
Doporučuje, abyste edge zvážili, pokud je u vás vysoká cena za prostoje, za dlouho trvající opravy nebo když selhání centralizované infrastruktury ovlivní více provozů.
Ready popisuje dva příklady. „Představte si nákladní loď uprostřed oceánu, která se nemůže spoléhat na přerušované satelitní spojení při provozování svých kritických palubních systémů. Nebo síť prodejen potravin, jež potřebuje shromažďovat data ze svého provozu za účelem vytvářet více personalizovanou nákupní zkušenost.“
Pokud má centralizovaný systém výpadek, může to poškodit více lodí a prodejen, zatímco vysoce spolehlivá infrastruktura edge může snížit riziko a dopady případných prostojů.
4. Zpracování místních dat ve vzdálených lokalitách a podle předpisů
Pokud nejsou výkon, latence a spolehlivost hlavními aspekty návrhu, může být edge stále nezbytný z důvodu dodržování předpisů v souvislosti s lokalitou, odkud data pocházejí nebo kde se konzumují.
„Infrastruktura edge je důležitá z důvodu požadavků na místní zpracování a uložení dat. Je to užitečné například pro společnosti, které provozují pracovní zátěže na lodích, odkud nelze data odesílat do cloudu z důvodu chybějící konektivity, nebo při zpracování citlivých údajů ve vysoce regulovaných oborech, jež omezují přenos dat mimo jejich místo původu, anebo v případě velkého množství dat, které vyžaduje lokální zpracování,“ říká Yasser Alsaied, viceprezident pro IoT v Amazonu.
Pište pro Computerworld
Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?
Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.
Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz
Základními otázkami, na které by si měly týmy DevOps odpovědět, podle něj jsou: kde se budou data shromažďovat a konzumovat? Oddělení nesoucí odpovědnost za dodržování předpisů by měla poskytnout regulační pokyny týkající se omezení pro data a s šéfy provozních funkcí je nezbytné probrat fyzická a geografická omezení.
5. Optimalizace nákladů, zejména za šířku pásma při obrovském množství dat
Chytré budovy s dohledovým kamerovým systémem, řešení pro správu budov či systémy sledování energie – ty všechny zachycují velké objemy dat každou sekundu. Zpracování těchto dat lokálně přímo v budově může být mnohem levnější než centralizace těchto údajů v cloudu.
Všechny obory zažívají prudký nárůst objemu dat. Abyste dokázali využít potenciál těchto obrovských souborů informací, musíte použít zcela jiný způsob myšlení a přizpůsobit se souvisejícím složitostem. A edge computing je součástí tohoto řešení, protože přesouvá výpočetní a úložné prostředky blíže ke zdroji dat.
„Když data vznikají na okraji sítě, vytváří to rozhodně výzvy pro architekturu aplikací a infrastruktur,“ vysvětluje AB Periasamy, ředitel společnosti MinIO. A jeho doporučení? „Zacházejte s šířkou pásma jako s nejdražší nákladovou položkou vašeho modelu. Investiční a provozní výdaje fungují v případě prostředí edge odlišně.“
Jinak řečeno, pokud týmy DevOps určí aplikace, které vyžadují to nejlepší v oblasti výkonu, spolehlivosti, latence, bezpečnosti, dodržování předpisů a rozsahu, potom modelováním infrastruktury edge už na počátku vývojového procesu můžete dosáhnout chytřejších a životaschopnějších architektur.
Tento článek vyšel v Computerworldu 6–7/2023.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.