Pokud pro vás pojem privátní cloud není žádnou novinkou, skočte rovnou na další odstavec. Ostatní mohou číst dál.
Základ řešení privátního cloudu tvoří virtualizace. Hlavní rozdíly mezi virtualizovanou infrastrukturou a privátním cloudem jsou z pohledu nasazeného řešení především v maximální automatizaci všech činností, v možnosti dynamického a škálovatelného přidělování prostředků jednotlivým uživatelům a jejich aplikacím včetně měření využití a možnosti vyčíslení nákladů.
To vše nabízí i veřejný cloud. Ten hlavní „fígl“ privátního cloudu je v tom, že celé technické řešení je připraveno privátně, tedy výhradně pro jednoho zákazníka, který má k dispozici celý jeho výkon.
Další výhodou privátního cloudu je redundance jednotlivých prvků, ze kterých se cloud skládá. V případě poruchy některého ze serverů je díky redundanci provoz automaticky přesměrován na zástupné servery a tím je zajištěna maximální dostupnost hostovaného řešení. Například v případě české serverhostingové firmy Greenhousing.cz je služba redundance navíc geografická. Firma dle vyjádření svých zástupců své servery rozmísťuje mezi více datacenter a tím předchází nejen HW a SW poruchám, ale i těm živelným.
Geografické privátní cloudy je možné provozovat jak aktivně tak i pasivně podle režimu nastavení a to jestli průběžně běží všechny servery ve všech DC nebo fungují pouze v režimu failover. Podle nás je právě v geografickém rozložení služeb budoucnost, ale o tom až někdy příště.
Outsourcing skrze privátní cloud je v současné době ideálním řešením pro firmy, kterým již nestačí dedikovaná řešení a z důvodu bezpečnosti se chtějí vyhnout veřejným cloudům, ale zároveň mají hodně požadavků na serverovou infrastrukturu. Proto také geografický privátní cloud přináší výrazné personální i časové úspory a hlavně pak vyšší dostupnost. A to je krom škálování a ceny to očem tu běží.