Mozilla informovala v první polovině února, že se do sporu EU s Microsoftem chystá zapojit jako tzv. zainteresovaná třetí strana, která chce Evropské komisi předložit své námitky a stanoviska a také se účastnit slyšení se zástupci Microsoftu. Není proto divu, že i Google, jenž je dalším významným hráčem na trhu webových prohlížečů chce využít příležitosti a zapojit se do tohoto sporu, který se může stát naprosto zlomový.
Zástupce Googlu Sundar Pichai se vyjádřil v tom smyslu, že trh s webovými browsery je velmi nekonkurenční a spojení Internet Exploreru s Windows mu dává neoprávněnou výhodu. Podobně jako Mozilla tak chce Google přispět svými zkušenostmi z této oblasti, získanými hlavně s vývojem a distribucí prohlížeče Chrome.
Podle zástupců EU je jednou z možných variant řešení sporu přinucení Microsoftu, aby umožnil uživatelům svobodný výběr internetového prohlížeče a aby tak spolu se svými operačními systémy distribuoval i konkurenční řešení. Microsoft by měl dále umožnit výrobcům ostatních prohlížečů kompletní integraci jejich řešení do Windows, aby se mohly stát zcela regulérní alternativou k Internet Exploreru.
Toto rozhodnutí by přineslo zcela zlomový zvrat v dosavadní situaci na trhu s webovými prohlížeči a pravděpodobně by přineslo i výrazné změny poměrů na tomto trhu. Zatím používá Internet Explorer (hlavně díky jeho integraci ve Windows) stále téměř 70 % uživatelů. Klíčová však bude argumentace Microsoftu, který se pravděpodobně nenechá jen tak snadno přinutit ke změnám, které by pro něj byly výrazně nevýhodné. V březnu by jeho zástupci měli přednést před EU obranu svého postoje, který se má stát protipólem pohledu Opery, Mozilly a Googlu a získané podklady budou zdrojem pro rozhodnutí Evropské komise. O dalším vývoji vás budeme samozřejmě informovat.