Podle deníku New Zealand Herald zahájil tamní ministr pro přistěhovalectví vyšetřování, jehož cílem je zjistit, zda by Dotcom neměl být deportován kvůli tomu, že lhal při vyplňování žádosti o povolení k pobytu na Novém Zélandu.
Při vyplňování žádosti v roce 2010 Dotcom, který má německé občanství, totiž odpověděl negativně na otázku, zda byl někdy usvědčen z přestupku včetně „nebezpečného řízení“. Dotcom byl však v minulosti usvědčen z toho, že jel v USA v místě, kde byla nejvyšší povolená rychlost stanovena na 50 km/h celých 149 km/h. Ministerstvo pro přistěhovalectví spustilo šetření poté, co o dřívějším přestupku Dotcoma informoval právě deník New Zealand Herald.
Podrobnější informace k případu přinesl portál TorrentFreak, který se dostal k policejním záznamům týkajících se Dotcomova přestupku.
„Obviněný uvedl, že uviděl nápis 80 km/h,“ stojí v záznamu. „Dále uvedl, že po dobu 3-4 sekund i přesto sešlápl plyn a následně zabrzdil a snížil svou rychlost na rychlost povolenou zákonem. Jako důvod pro toto jednání obviněný uvedl to, že chtěl vyzkoušet zrychlení svého vozu.“
Dotcom se k věci doznal čtyři dny poté, co byl policií zastaven. Zaplatil pokutu ve výši 500 dolarů a byl mu na šest měsíců odebrán řidičský průkaz.
Bývalý vlastník portálu Megaupload má k věci podat vyjádření do čtvrtého května. Pokud by byl Dotcom deportován, nebylo by to však do Spojených států, ale do Finska nebo Německa.
Není však jasné, zda by ho jedna z těchto zemí nevydala do USA. Podle portálu TorrentFreak se úřady na Novém Zélandu také zabývají dalšími dvěma problémy z Dotcomovy minulosti: usvědčením z hackingu v roce 1994 a soudním sporem týkajícím se insider tradingu z roku 2001.
Dotcom pro New Zealand Herald k celé věci uvedl, že zaškrtnutí políčka „ne“ u žádosti povolení k pobytu bylo jednoduše nedorozuměním.