Hlavní navigace

Klipsch HD Theater 500

1. 11. 2010

Sdílet

www.cptpraha.cz. 10 990 Kč s DPH Přestože patří mezi tradiční výrobce špičkových reprosoustav, systémů pro domácí kino i multimediálních reproduktorů, značka Klipsch není na ...


www.cptpraha.cz. 10 990 Kč s DPH


Přestože patří mezi tradiční výrobce špičkových reprosoustav, systémů pro domácí kino i multimediálních reproduktorů, značka Klipsch není na našem trhu příliš rozšířena ani známa. Za oceánem ale výrobce z Indianopolis (společnost původně vznikla v městečku Hope v Arkansasu) patří mezi největší a ve světě domácího kina, kam vstoupil ze světa velkých kin mezi prvními, se stal de-facto kvalitativním standardem.
Historie Klipsch je do značné míry provázána s technologií reproduktorů se zvukovodem. Ty využívají konstrukci připomínající trubku či roh (anglicky se jim proto říká horn-loaded), což má řadu pozitivních a také některé potenciálně negativní dopady. Konstrukce, kterou do jisté míry používaly již první mechanické gramofony, se vyznačuje vysokou účinností (k vybuzení stačí menší výkon zesilovače), nízkým zkreslením, širokým dynamickým rozsahem, řiditelnou směrovostí a plochou křivkou frekvenční odezvy. Vedle pozitiv, jež Klipsch často uvádí, ale existují i jistá negativa, která lze potlačit či eliminovat důmyslnou konstrukcí a tvarováním zvukovodu. Nejčastěji je kritizováno zabarvení zvuku či jistá troubivost, jejíž příčiny nejsou dodnes zcela jednoznačně zdůvodněny – jedná se patrně o rezonance a odrazy uvnitř zvukovodu.
Každopádně za zmínku stojí, že první reproduktor s touto konstrukcí, který si Paul W. Klipsch nechal patentovat již v roce 1946, tedy model Klipschorn, je ve Spojených státech stále vyráběn a prodáván prakticky beze změn v konstrukci (už více než 60 let). Zajímavé je, že se jedná o reproduktor s velmi vysokou citlivostí – jeden watt RMS odpovídá 105 dB/m zvukového tlaku (SPL), což je o 10–20 dB více než u klasických reproduktorů. O Klipschorn se tak zajímají zejména audiofilové konstruující jedno či dvou-elektronkové zesilovače.
Poněkud zdlouhavý úvod není v případě HD Theater 500 rozhodně samoúčelný. Kompaktní satelity totiž pro výškový (středovýškový) měnič používají právě konstrukci se zvukovodem. Již na první osahání a potěžkání působí solidním dojmem – je jasné, že na magnety i samotné membrány (výšková aluminová 2 cm a sředobasová 6 cm ze vstřikovaného tvarovaného grafitu) a celkovou konstrukci se nešetřilo materiálem. Satelity zvládnou 20–100 W výkonu zesilovače na kanál a nabízejí frekvenční rozsah 150 Hz–20 kHz. V balení naleznete držáky na zeď pro všech pět satelitních reproduktorů a alternativní kolébku pro položení centrálního. Každý satelit pak můžete vybavit pryžovými nožkami a položit na nábytek (kde ale hrozí při vyšší hlasitosti rezonance). Díky provedení z černého plastu ve vysokém lesku lze satelity dobře kombinovat se současnými plochými televizory, případně můžete lesklý vzhled utlumit látkovými mřížkami. Jediná výtka z hlediska konstrukce tak směřuje k reproduktorovým terminálům, které jsou pouze pérkové a nikoliv šroubovací, jak by se na sestavu v této cenové kategorii slušelo. Subwoofer je pak v matném provedení (což je vcelku praktické), s osmipalcovým reproduktorem z kompozitních vláken.
Hned po zapojení nás HD Theater potěšil, po několika dnech zahoření pak téměř nadchl. Satelitní reproduktory mají sice díky zvukovodu u výškového měniče o něco výraznější směrovost – u domácího kina tak vzniká optimální bod, kde je přednes zřetelnější a detailnější, právě ony detaily i celkově zřetelný a přehledný přednes nás ale mile překvapily. Podání filmů je díky tomu srozumitelné i při relativně nízké hlasitosti, totéž platí o reprodukci hudby, která je v této cenové kategorii rozhodně nadprůměrná. HD Theater 500 má ale své limity. Na ty narazíte zejména při vyšších hlasitostech či velmi vysokých hlasitostech a hlučných scénách či hudebních pasážích, kdy se kompaktní satelity přiblíží svým limitům a zvuk začne být zkreslený (naopak subwoofer, i když možná nepatří mezi ty nejvýkonnější, vše zvládá bez potíží). Jenže to bychom si opravdu moc vymýšleli, protože při běžných hlasitostech si opravdu není nač stěžovat a pro masivní reprodukci je vždy lepší pořídit klasické regálové či sloupové reproduktory, máte-li na to v bytě prostor. Pokud naopak chcete ozvučení, jež bez problémů zapadne do moderních či menších interiérů a poskytne velmi kultivovaný přednes nejen filmů, ale i hudby při nízkých a středních hlasitostech, má HD Theater 500 naše doporučení. Zvláštní pochvalu si zaslouží dovozce za to, že cena bez DPH na českém trhu odpovídá ceně v USA.


Klipsch HD Theater 500

Satelity: uzavřená konstrukce se zvukovodem, 20–100 W na kanál dop. výkon zesilovače
Osazení: satelity – 1× výškový, 1× středobasový, centr– 1× výškový, 2× středobasový (mag. stíněný)
Výškový reproduktor: 2 cm hliníková kalota
Středobasový reproduktor: 6 cm vstřikovaný grafit
Subwoofer: 20 cm, kompozitní, aktivní výkon 100 W, crossover 60–200 Hz
Frekvenční rozsah: 36–20 000 Hz
Akustický výkon: 112 dB

Autor článku