Kognitivní systémy: Více než jen umělá inteligence

17. 1. 2019

Sdílet

 Autor: © Elnur - Adobe Stock
Kognitivní computing není jen další platforma umělé inteligence: potenciálně představuje něco mnohem fantastičtějšího.

Kognitivní systémy totiž v sobě zahrnují široké spektrum technologií, které jim umožňují se ve svém procesu rozhodování tak trochu podobat člověku. Umělá inteligence, zpracování signálů, strojové učení, používání přirozeného jazyka, big data mining a další pokročilé techniky, to vše je součástí kognitivních platforem.

Cílem je něco trochu jiného než u běžných systémů: mají řešit vysoce komplexní výzvy, charakterizované nejasností a nejednoznačností – tedy něco, s čím mají tradiční algoritmy značný problém.

 

Nevíte, jak se rozhodnout? Kognitivní systém ano

Není tedy divu, že i proto nám někdy mohou kognitivní platformy připomínat spíše člověka: k našemu způsobu uvažování totiž mají dosud nejblíže. Nejlepším příkladem rozvíjející se technologie je zatím Watson od IBM, který už několikrát prokázal na televizních obrazovkách v USA (například při tamější populární znalostní soutěži Jeopardy, a to už v roce 2011), že právě tohle může být cesta vpřed.

Celkově mají kognitivní systémy řešit skutečně komplexní problémy, kde je situace neustále v pohybu, a přestože je dostupná řada informací, jejich struktura a užitečnost se, mění a občas mohou i být v konfliktu. Člověk tyto problémy řeší tím, že se prostě přizpůsobí, jak u svých cílů, tak celkovému úkolu. Běžné počítačové algoritmy ale nejsou takto pokročilé adaptace schopny.

Kognitivní počítače ano: neurčují totiž to, co je správně, ale to, co se pravděpodobně nejlépe na situaci hodí za reakci.

Nalézt jen jednu jedinou definice je však nesmírně obtížné: kognitivní computing je pojem zatím nedefinovaný, a zkrátka zahrnuje nové technologie, které jsou schopny do značné míry imitovat způsob fungování lidského mozku a jeho řešení problémů.

Lze tedy říct, že smyslem kognitivních systémů je napodobit rozhodovací procesy člověka prostřednictvím algoritmů, trénovaných a tvořených podobory umělé inteligence a strojového učení.

Takže ano, kognitivní systémy jsou druhem umělé inteligence, o tom žádný spor není; nicméně samotný pojem transcendují a stávají se samostatnou entitou.

bitcoin školení listopad 24

A kde u nich nalézt uplatnění v byznysu? Není třeba daleko hledat, kognitivní systémy mohou pomoci ve velkém počtu různých průmyslových odvětví. Finanční služby jsou jasným tipem, zdravotnictví a právo rovněž, stejně jako maloobchod, spotřebitelské služby nebo také pokročilí chatboti.

Když lidé vyjadřují obavu o ztrátu zaměstnání vlivem AI, tohle je to, o čem mluví: systémy schopné přemýšlet jako oni, a v něčem je přímo nahradit. Nebojte, „kognitivní revoluce“ se nechystá, ale součástí celkových změn přinesených pokročilou umělou inteligencí jistě kognitivní systémy budou.