Kolik uživatelů má ve skutečnosti Linux?

2. 3. 2009

Sdílet

Tuto otázku si určitě položila již řada lidí. Odpověď je však mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát a svůj pohled na tuto problematiku nabídl i Jim Zemlin, výkonný ředitel neziskové organizace The Linux Foundation.

Zemlin v rozhovoru pro server LinuxPlanet.com odpověděl, že každý člověk žijící v moderním světě je vlastně uživatelem Linuxu. Každý, kdo vyhledává pomocí Googlu, využívá telekomunikační služby, sleduje televizi, používá nový fotoaparát, obchoduje na burze, sleduje předpovědi počasí generované na superpočítačích, přihlašuje se na Facebook, používá navigační systémy, vybírá peníze z bankomatů, používá některý z inteligentních lékařských přístrojů atd. Podle Jima Zemlina by bylo vhodnější položit si spíše otázku: Kdo dnes uživatelem Linuxu vlastně není?

Ovšem je rozdíl mezi aktivním využíváním a během na pozadí a proto je potřeba tento optimistický pohled vyvážit i druhým pohledem, Podle měření společnosti Net Applications sice v loňském roce zaznamenal Linux na počítačích zhruba 30% nárůst penetrace (hlavně díky netbookům, o které je velký zájem a kterých se prodá zhruba třetina právě s některou z linuxových distribucí), ale i přesto dosáhl celkového podílu na trhu jen 0,85 %. Více informací najdete v článku Operační systémy: Windows zaznamenaly v roce 2008 propad.

Dostatečný obraz např. v oblasti využívání Linuxu na serverech si nelze vytvořit ani z čísel, které nabízejí velké analytické společnosti jako Gartner nebo IDC, které vycházejí z prodejnosti, ale ne z celkového stavu na celém světě. Steven J. Vaughan-Nichols, autor článku How Many Linux Users Are There (Really)? na serveru LinuxPlanet.com, tvrdí, že menší a střední firmy často využívají právě starší servery s OS GNU/Linux díky nízkým hardwarovým nárokům. Na jeden výkonný server, na němž běží poslední verze Red Hat Enterprise Linuxu pak podle Vaughan-Nicholse připadá řada těch, na nichž je nainstalovaný CentOS nebo Fedora.

Zdroj: IT News.sk