Právě kvantové sítě jsou technologie, k níž v současnosti v praxi firmy míří. Jde o dosti omezený koncept, ale takový, který lze aplikovat na křemíkové technologie – a zrychlit tak běžné výpočetní technologie.
Kvantové provázání mezi dvěma skupinami
V laboratoři Chicagské univerzity se vědcům podařilo propojit dvě oddělená kvantová sila, každé obsahující tři qubity. Pomocí metr dlouhých superkondukčních kabelů se podařilo jeden qubit z každého sila propojit do stavu kvantového provázání.
Takto provázané kvantové bity připomínají fotony vyzařované mikrovlnným zářením. Kvantové provázání je stavem velmi složitým a nesmírně „křehkým“ – vyžaduje velmi specifické podmínky včetně třeba okolní teploty, která musí dosahovat teplot blízkých absolutní nule.
Ve chvíli, kdy se qubity provážou, tak sdílejí ty samé vlastnosti; pokud tedy zjistíme vlastnosti jednoho qubitu, automaticky známé i specifika toho na druhé straně. Pomocí kvantového provázání lze teoreticky vytvořit sítě provázaných qubitů, které by dokázaly vytvořit potenciálně opravdu velké kvantové komunikační sítě; technologii, která slibuje příští výpočetní revoluci.
Pořád je nutné překonat nepřeberné množství zdánlivě neřešitelných problémů, které brání širšímu rozšíření kvantových technologií. Přesto jde o významný posun: je to další krok vstříc vzdálené, kvantové budoucnosti.