Kybernetičtí vyděrači jedou. Ransomware je nejziskovější malware

1. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © alexskopje
Z kyberzločinu se stává stále větší byznys. Zisky útočníků v první polovině roku 2016 strmě vzrostly a vyděračský software, tzv. ransomware, se stal nejziskovějším typem malwaru v historii. Cílem hackerů přitom nejsou jen firmy, ale stále častěji se zaměřují na neziskové organizace, spolky i charity. Organizace však bezpečnostní hrozby stále podceňují a neprovádějí pravidelné aktualizace, které průniky do sítě výrazně omezují. S těmito závěry přišla pravidelná studie Cisco 2016 Midyear Cybersecurity Report.

Report odhalil, že firmy útočníkům jejich snahu často usnadňují, neboť mají zranitelnou infrastrukturu, neprovádějí dostatečnou bezpečnostní hygienu v síti a probíhající útok nedokážou detekovat včas.

Organizace se potýkají se stále sofistikovanějšími verzemi škodlivého softwaru a u některých důležitých oborů, jako například ve zdravotnictví, dochází k výraznému nárůstu útoků. Společnost Cisco odhaduje, že budoucí ransomware bude mnohem hůře odhalitelný, neboť tolik nezatíží kapacitu procesoru infikovaného zařízení a omezí komunikaci s kontrolními servery.

Nejprve se totiž v systému rozmnoží a až poté spustí vlastní vyděračskou aktivitu s cílem maximalizovat zisky útočníků.

Studie zaznamenala, že v první polovině letošního roku hackerům výnosy z kybernetických útoků výrazně vzrostly. Důvodem jsou nové útočné metody i širší skupina cílů.

„Cisco 2016 Midyear Cybersecurity Report ukazuje, že útočníci stále rozšiřují záběr útoků  a více se zaměřují na servery. Útoky častěji cílí na jejich zranitelnosti, a zejména se soustředí na servery Jboss. Globálně byl zjištěn průnik u 10 % z nich. Jedním z evergreenů pak zůstávají pokusy o průnik prostřednictvím Adobe Flash,“ říká Ivo Němeček, obchodní ředitel společnosti Cisco ČR.

Hlavním nedostatkem organizací zůstává neefektivní přehled o stavu a dění v síti a o koncových bodech a jejich aktivitě.

„Firmám stále trvá odhalení průniků do sítě průměrně 200 dní,“ dodává Ivo Němeček.

Studie Cisco 2016 Annual Security Report, publikovaná na začátku letošního roku, zjistila, že 9 z 10 zkoumaných zařízení obsahovaly známé zranitelnosti. I tentokrát testovali bezpečnostní experti více než 100 tisíc zařízení připojených k internetu. Nedostatky se objevily u všech výrobců a typů koncových zařízení. Každé z nich v průměru vykazovalo 28 známých zranitelností. Přitom tato zařízení byla aktivně provozována se známými zranitelnostmi průměrně více než 5 a půl roku.

Více než 9 % z nich dokonce vykazovalo zranitelnosti staré více než 10 let. Bezpečnostní experti se dále zaměřili na softwarovou infrastrukturu a na vzorku více než 3 milionů instalací, především Apache a OpenSSH, zjistili, že obsahují průměrně 16 zranitelností známých již 5 let.

bitcoin_skoleni

Expertní tým Cisco Talos proto doporučuje 5 jednoduchých opatření, které mohou významně posílit bezpečnost firemního provozu:

 

  • Zlepšení bezpečnostní hygieny sítě jejím sledováním, včasnou aplikací oprav a aktualizací, segmentací, zavedením obrany na okrajích sítě, a to včetně zabezpečení e-mailu a internetového provozu a využitím nové generace firewallů a systémů pro prevenci průniků.
  • Integrace obrany a vybudování jednotné bezpečnostní architektury namísto zavádění dílčích řešení.
  • Měření doby detekce hrozeb a snaha o její zkrácení na minimum s cílem jejich okamžité neutralizace. Začlenění doby detekce jako klíčové metriky do podnikové bezpečnostní politiky.
  • Ochrana uživatelů na místech, kde se nachází a kde pracují, nejen systémů, s nimiž přicházejí do styku při připojení do firemní sítě.
  • Zálohování důležitých dat, rutinní ověřování jeho efektivity a zabezpečení těchto záloh proti napadení.