Laserová HDTV LaserVue se opět vyrábí

26. 3. 2009

Sdílet

 Autor:
Mitsubishi potvrdila, že pokračuje ve výrobě své unikátní laserové televize LaserVue, což je dobrá zpráva pro extra náročné videofily a nakonec i pro ostatní zákazníky.

Jak informoval server engadgethd.com, japonský společnost Mitsubishi čerstvě potvrdila, že výroba její výjimečné laserové televize LaserVue se opět rozjela a všechny distribuční kanály ji spořádaně dodávají zákazníkům. Přerušení výroby bylo zřejmě motivováno snadnou uvolnit sklady poté, co se zpomalily prodeje v souvislosti zejména s finanční krizí v USA.

To je výborná zpráva pro všechny náročné videofily, kteří navíc mají k dispozici volných 7000 dolarů (~140'000 korun, 5200 euro). To se sice může na první pohled zdát jako velká suma, nicméně LaserVue má zcela výjimečné parametry ospravedlňující tuto vysokou cenu.

Využívá překvapivě málo známé laserové zobrazovací technologie, které je alternativou jak k LCD, tak PDP (plazma) i OLED (organické krystaly). LaserVue L65-A90 s úhlopříčkou 65“ (165 cm) se začala prodávat 16. listopadu (november), což vzhledem k finanční krizi nebyl zrovna nejlepší čas, nicméně i tak se dostalo novince zasloužené pozornosti.



Televize má Full HD rozlišení 1920x1080 bodů a vyhlazování pohybu „Smooth120Hz“, což ovšem vzhledem k technologii není potřeba. 

Připojení obsahují 4x HDMI, dva komponentní vstupy vzadu a jeden navíc vepředu obrazovky, dále PC/DVI port s vyhrazeným audio vstupem, výstup na „3D brýle“, anténní vstupy a S-Video.

Mezi hlavní výhody laserového zobrazování patří bezkonkurenční šířka barevného spektra, konkrétně LaserVue pokrývá skoro dvojnásobek BT.709, což je standard pro HDTV. Jako hlavní konkurent pro laser je vnímána plazma, proti níž by mělo laserové zobrazování nabízet poloviční hmotnost a v dlouhém výhledu i nižší cenu (LaserVue váží bezmála 62 kg, což skutečně není proti stejně velikým plazmám tolik). Obraz by měl mít dlouhou životnost bez toho, aniž by degradovala kvalita obrazovky, jak se tomu občas stává u plazmových i LCD televizí. Samozřejmou předností je vzhledem k technologii absence rozmazávání, nulová odezva a perfektní pozorovací úhly. Mezi zmiňované nevýhody patří například obavy o bezpečnost, kvůli čemuž musí být v obrazovce extra rozptylové filtry.

LaserVue má šířku 26,5 cm, což ještě není tak málo, jak laserová technologie slibuje, nicméně je to pokrok proti běžným plazmovým televizím. Běžná spotřeba LaserVue je 135 W, což je výrazně méně, než co normálně potřebují plazmové televize, u nichž se hodnoty pohybují mezi 450 a 550 W. Spotřeba 65“ LaserVue se tak pohybuje kolem 1/3 stejně velikých plazmových a LCD televizí.

Zatím se naneštěstí LaserVue nedá koupit v Evropě, nicméně doufejme, že se jí bude na jiných trzích dařit a spolu s ekonomickým oživením se dostane i do našich končin.

 

Mitsubishi LaserVue

bitcoin školení listopad 24

Mitsubishi LaserVue

Mitsubishi LaserVue