Facebookovská Libra se dostává do potíží. Projekt v řadě zemí čelí regulacím a jeho stoupenci jako jsou Visa nebo Mastercard údajně začínají být váhaví. Spolu s oznámením vlastní kryptoměny Libra a digitální peněženky Calibra Facebook letos zveřejnil i jména 27 společností, které se zavázaly projekt podpořit a stát se součástí neziskové Libra Asociace. Ta měla společnými silami projekt vytvořit a blockchainovou síť spravovat.
V důsledku regulačních tlaků, ať už ze strany americké vlády nebo Evropské unie však některé z firem začínají váhat. Nejmenovaný zdroj obeznámený ze situací uvedl, že Facebook je v současnosti regulačními tlaky doslova zahlcen, což vývoj a spuštění projektu značně zbržďuje. Dle původních plánů měl přitom být uveden v život příští rok. Podle deníku The Wall Street Journal členy Asociace čekají zasedání, na který mají odsouhlasit své stanovy a ustavit správní radu.
Jedněmi z posledních, kdo se vůči Libře ohradil, jsou regulační orgány Francie a Německa, podle kterých by měna mohla ohrozit hodnotu Eura a vést k nezákonné privatizaci peněz. Zástupci americké vlády pro změnu už dřív vyjádřili obavy z rizika, které může pramenit ze šifrování a anonymity transakcí prováděných v kryptoměnách.
„Nad tím, co probíhá v blockchainu, nemají vlády žádnou moc. Proto z toho mají takové obavy,“ hodnotí Avivah Litanová z analytické společnosti Gartner. „A Libra může blockchain i kryptoměny pořádně nakopnout. Pokud se tak ale nestane, jsou tu další adepti. Ta technologie jde vpřed a nikdo ji nemůže zbrzdit.“ Což ovšem neznamená, že se o její ovládnutí nemohou vlády pokusit. Rusko, Saudská Arábie a další státy Perského zálivu se kryptoměny snaží regulovat anebo vyvinout vlastní, státem schválené. A Čína už dříve dala jasně najevo, že má v plánu uvést vlastní národní kryptoměnu coby konkurenci americkému dolaru.
Obavám z anonymizace librových transakcí, které mohou poskytnout základ k praní špinavých peněz, Litanová nerozumí. Zvlášť, když Libra, respektive digitální peněžnka Calibra, má být navázána na konkrétní Facebookové účty. Tedy na data, která si může vláda v případě potřeby vyžádat.
„V případě kryptoměn jako je Bitcoin jsou obavy oprávněné, ty vždy dosledovat nelze, Libra však anonymní není. Na Facebooku jste vše, jen ne anonymní.“ Libra – a další kryptoměny jištěné fiat měnou – navíc mají potenciál využití v rozvojových zemích, kde ne všichni mají přístup k běžným bankovním službám. Celosvětově až 1,7 miliarda dospělých nemá bankovní účet, ačkoliv dvě třetiny z nich vlastní mobilní telefon, který jim tak může zprostředkovat přístup k finančním službám.
Dle Litanové už Facebook do Libry investoval až příliš času i peněz, než aby projekt vzdal. Je tak prý možné, že s ním nejdřív zacílí právě do zemí, kde nebude čelit omezením, a v momentě, kdy se osvědčí, je možné, že jej přijmou i v Evropě a USA.
„A koneckonců, lidé se budou moct zapojit odkudkoliv, bude stačit jen změnit IP adresu nebo se přihlásit přes TOR. Vždyť zamaskovat to, odkud se přihlašujeme na internet, je dnes tak snadné.“