Technologie byla předvedena ve švédské Kistě a dosáhla víc než desetkrát vyšší rychlosti, než jakou mohli švédští uživatelé sítě LTE doposud zažít. V Praze pak nedávno LTE Advanced předváděla společnost Nokia Siemens Networks, ovšem jen v uzavřeném prostoru hotelu Corinthia Towers. Na této ukázce se podařilo dosáhnout v demo provozu rychlostí kolem 300 Mb/s.
Nový systém využívá komerční hardware a při předvedení použil zkušební frekvenci přidělenou úřadem PTS. Ericsson díky tomu mohl poprvé předvést funkce technologie LTE Advanced, jakou je například sdílení přenosového pásma 3 x 20 MHz (sdíleno 60 MHz) při bezdrátovém mobilním připojení.
Technologie LTE Advanced zvyšuje rychlost a kapacitu, které bude v budoucnosti vyžadovat společnost sítí. Nová technologie je kompatibilní s celosvětovým standardem 3GPP verze 10. Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) nedávno rovněž vybrala technologii LTE Advanced jako jednu z technologií splňujících kritéria mezinárodní mobilní telekomunikace. Ericsson očekává, že první fáze komerčního provozu technologie LTE Advanced bude zahájena v roce 2013.
Vylepšení, která technologie LTE Advanced přináší, zahrnují sdílení přenosového pásma a rozšířenou funkci MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output). Z pohledu uživatele to znamená, že data lze mnohem rychleji získávat a odesílat i v době, kdy je síť plně vytížená. V kombinaci s vyššími rychlostmi se tím významně zvyšuje uživatelský komfort.
Předvedený systém využívá radiovou základnovou stanici RBS 6000 od Ericssonu, která pracuje ve více režimech a podporuje více různých standardů. Datové přenosy probíhaly mezi základnovou stanicí RBS a pohybující se dodávkou, ze které bylo možné monitorovat výkon sítě. Při předvádění nové technologie byla použita sdílená šířka pásma 60 MHz ve srovnání s maximální šířkou pásma 20 MHz dostupnou ve stávající síti LTE. Při stahování dat byl využit systém 8x8 MIMO.
V roce 2010, v prvním roce provozu technologie LTE, vzrostl počet uživatelů, kteří mohou využívat sítě LTE, z nuly na 150 milionů osob.