LTE - hrozba pro WiMax od mobilních operátorů

Sdílet

Zatímco WiMax se na poli fixních spojů úspěšně rozvijí, jeho mobilní varianta je ohrožena rostoucím zájmem operátorů celulárních sítí o technologii LTE, jež navazuje na tradiční mobilní techniky.

Zatímco se WiMax pomalu rozjíždí, podařilo se technologii LTE jeho náskok hravě dohnat. LTE (Long-Term Evolution) je stejně jako WiMax technologií 4G pro bezdrátové přenosy dat, která slibuje podobný dosah i výkon. Na rozdíl od WiMaxu, který je založen na standardu IEEE, je však LTE podporována volným sdružením telekomunikačních společností, které podporují stávající standard GSM.

Podle výzkumné organizace ABI Research ovládají dodavatelé GSM přibližně 80 % soudobého celosvětového trhu s mobilními telekomunikačními zařízeními. LTE je technologií navazující na standard GSM. Je navržena pro zachování zpětné kompatibility, a tak ji tito operátoři ve svých sítích považují za logický další krok. „Je to cesta přirozeného upgradu GSM a UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) a širokopásmových datových služeb, jako jsou HSPA (High Speed Packet Access),“ uvádí Craig Mathias, analytik ve firmě Farpoint Group.

„Operátoři celulárních sítí jsou na cestě evoluce k technologii LTE, ale je těžké odhadnout, kdy se stane LTE významným konkurentem a kdy začne mít podstatný dopad na přijetí WiMaxu,“ uvedl Peter Stanforth, technologický ředitel a zakladatel společnosti Spectrum Bridge, která působí v oblasti bezdrátových řešení. Zatímco WiMax konečně získává kritický podíl, technologie LTE stále realizuje své první kroky. Například společnost AT&T očekává, že komerčně zpřístupní službu LTE až v roce 2011.

„Je pravda, že několik operátorů už prohlásilo, že hodlají brzy zahájit implementaci systémů LTE, ale kdy budou mít dostatečné pokrytí, aby to mělo nějaký význam?“ ptá se Stanforth. „Jestli je to pouze několik základnových stanic v pár větších městech, aby mohli říci, že nasadili LTE, budou o tom vůbec zákazníci vědět nebo budou se o to zajímat?“

Ve zprávě společnosti ABI Research ze druhého čtvrtletí letošního roku uvedla analytička Nadine Manjarová, že „v roce 2010 začnou výrobci dodávat ve významném množství pouze zařízení pro základnové stanice, přičemž  plné komerční nasazení bude následovat až o rok později.“ Zatímco „mnoho operátorů mluvilo o opětovném použití stávajících zařízení,“ ABI očekává, že „většina ... základnových stanic bude mít kompletně nové basebandové a rádiové komponenty, protože se budou operátoři snažit udržet nové sítě LTE odděleně od svých současných už zastaralých sítí,“ napsala Manjarová.

ABI odhaduje, že koncem roku 2011 bude v tom nejlepším případě existovat 34 milionů uživatelů LTE oproti přibližně dvojnásobnému počtu klientů WiMaxu. Adlane Fellahová, analytička společnosti Maravedis, která provádí průzkumy v oblasti telekomunikací, dokonce spekuluje o tom, že operátoři hodlající nasadit LTE až za několik let, by mohli nakrátko nasadit WiMax, aby svým sítím 3G odlehčili.

Ačkoli LTE v současné době za WiMaxem zaostává a několik let to tak pravděpodobně ještě bude, nehrozí, že by technologie WiMax v tomto souboji z dlouhodobé perspektivy vyhrála. „K dobru LTE je nutno připočíst, že WiMax má jen malou počáteční výhodu a že LTE má podporu většiny hlavních mobilních operátorů,“ uvedl Daryl Schoolar, hlavní analytik pro bezdrátovou infrastrukturu ve společnosti Current Analysis.

„WiMax je na druhou stranu ve většině případů technologickou volbou číslo jedna pro nové hráče na trhu – operátorů druhé a třetí vrstvy,“ pokračuje Schoolar. To dává LTE další výhodu – jeho operátoři tedy obvykle mají větší finanční zdroje a pevnější vztahy s koncovými uživateli. Oba aspekty jsou přitom potřebné k tomu, aby nově budovaná síť dobře fungovala.“

Phillip Solis, hlavní analytik společnosti ABI Research, předpovídá, že pokud se rychlost zavádění WiMaxu nezrychlí, stane se LTE v roce 2015 dominantní datovou sítí 4G. Mathias ze společnosti Farpoint Group s tímto tvrzením souhlasí. „LTE bude mít rozsah, služby a podporu operátorů i dodavatelů, aby uspokojil snad každého, zejména při současném použití s Wi-Fi, což se samozřejmě očekává,“ dodal. „WiMax nezmizí, ale jeho příležitost pro růst bude velmi omezena a nemyslím, že to lze z podnikatelského a technologického hlediska nějak změnit.“

Brough Turner, nezávislý analytik a blogger, také není příliš optimistický. Říká: „Problémem produktů WiMax je to, že nikdy nemůže dosáhnout tak vysokých prodejních čísel, co se týče počtu zařízení, jako je tomu u zařízení rodiny GSM (GSM, UMTS, HSPA a LTE). Výsledkem toho bude, že WiMax bude vždy dražší variantou, co se týče nasazení, a mobilní zařízení podporující WiMax budou cenově méně výhodné v porovnání s přístroji pro klasické mobilní sítě. Tady už nebude stačit, zda je WiMax lepší technologií než LTE či nikoliv, nebo že WiMax má dnes před LTE určitý náskok. Dosud instalovaná báze technologií GSM generuje velmi vysoké objemy rovněž pro koncové produkty GSM. A tato zařízení migrují směrem k LTE a díky tomu budou náklady na přístroje LTE nižší, než v případě systému pro WiMax.“

„Podle mého názoru budou LTE a WiMax koexistovat, protože se zaměřují na různé trhy,“ říká Daryl Schoolar. „LTE je z větší části rozšířením současného mobilního ekosystému. Bude primárně používán v oblastech, kde se dnes využívají sítě 3G, ale nabídne mnohem lepší služby. Primárním trhem WiMaxu však budou spíše statické a přemístitelné služby. Neříkám takové věci moc rád, ale WiMax bude skutečně takové Wi-Fi na steroidech. Ačkoli je počáteční výhoda WiMaxu vůči LTE relativně malá, nemyslím si, že to má tak velký význam, jak si mnozí představují, protože tyto dvě technologie soutěží ve dvou různých závodech.“