Překvapivý krok směrem k open source softwaru oznámil Ferenc Baja, vládní zmocněnec pro informační technologie a telekomunikace. Maďarská vláda na otevřený software vyčlení celkem 12 miliard forintů, tedy asi 1,1 miliardy korun. Je to stejná částka, jaká je určena pro technologie Microsoftu.
Zakázky na implementaci open source technologií a rozličné projekty ve veřejném sektoru mohou firmy získat už během několika příštích týdnů.
Změny, k nimž se vláda rozhoupala, kvituje například společnost ULX Open Source Consulting. „ULX tyto zprávy samozřejmě vítá,“ řekl pro server Heise.de Gábor Szentiványi, výkonný ředitel ULX. „Na něco podobného jsme už čekali dlouho. Je to vůbec poprvé, kdy v sektoru centralizovaného řízení udělování veřejných zakázek získají řešení postavená na open source technologiích rovnoprávný status jako proprietární výrobci. Skutečnost, že maďarská vláda takto uznala open source, snad nabudí i soukromý sektor k tomu, aby prozkoumal potenciál neproprietárního softwaru, který jim pomůže snížit náklady. To je důležité hlavně dnes v době těžké ekonomické situace.“
Totéž si myslí i Ferenc Baja. Už podle jeho dřívějších slov je ten krok maďarské vlády jasným signálem pro soukromý sektor, aby si jednotlivé firmy uvědomily přínos open source. Pro server Hungarianambiance.com řekl, že touto změnou vznikne rovnocenné prostředí a nastolí se stejné podmínky pro neproprietární řešení jako pro ta proprietární. Věří tomu, že komunita a firmy z open source průmyslu mohou uspokojit potřeby maďarských podniků.
Maďarský vládní kabinet znovu otevře centrum pro podporu open source softwaru, jež bude pomáhat institucím při přechodu z proprietárního softwaru na software s otevřenými kódy. Centrum sice vzniklo už v roce 2004, rok na to však bylo uzavřeno. „V roce 2009 bychom si rádi ověřili, jak si instituce dokážou poradit s výzvami open source produktů. Věříme, že nových příležitostí nabídnutých vládou využijí,“ řekl Gábor Bódi, státní tajemník pro ICT a eGovernment.
Podle Jánose Keresztesiho, prezidenta Software Developer Association, má iniciativa vlády strategický význam. Možná jde o začátek procesu, který nastartuje další akce a společnostem využívajícím open source software se otevřou nové cesty.
Vládní kabinet přitom ještě v nedávné minulosti čelil obvinění, že až moc podezřele nahrává Microsoftu. Loni totiž vláda odsouhlasila, že mu za software a služby pro veřejnou správu a školské instituce zaplatí 25 miliard forintů (2,2 miliardy korun). Tohle se nelíbilo nejen ostatním firmám, ale ani maďarskému úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten proto podal stížnost k Městskému soudu v Budapešti a krok vlády označil za ohromnou chybu. Soud však stížnost zamítl.
Stejná částka jako loni byla zkraje roku firmám Microsoft a Novell přislíbena i na letošní rok. Tyto plány se však opět setkaly s velkou nevolí a několik maďarských firem v lednu podalo stížnost k Evropské komisi. Ve stížnosti vyjádřily své podezření, stejně jako loni antimonopolní úřad, že vláda zvýhodňuje Microsoft a tendry jen umocňují jeho pozici na trhu, což je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže.