Mají pevné disky budoucnost? Western Digital nastavuje nové standardy pro kapacitu a hustotu úložišť

11. 11. 2024

Sdílet

Nové, vysoce kapacitní pevné disky v produktových řadách Ultrastar a WD Gold od společnosti Western Digital využívají jako první na světě 11plotnovou platformu u architektury pevného disku.

Digitalizace neustále roste a rozvíjí se nové technologie, jako je umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML). Všichni, kdo zajišťují hyperškálování úložišť, poskytují cloudové služby a obsluhují datová centra vyžadují obrovské množství úložné kapacity pro stále rostoucí pracovní zátěž. Je nutné udržet krok s explozivním růstem dat a mít k dispozici špičková a spolehlivá úložná řešení, která nejen řeší kapacitní a výkonnostní potřeby, ale také snižují spotřebu energie, celkové náklady na vlastnictví a zvyšují hustotu úložišť. To jsou hlavní faktory, které hrají rozhodující roli v efektivní strategii práce s daty.

Nejnovější vysokokapacitní pevné disky (HDD) Western Digital jsou takovým řešením. A to nejen kvůli jejich vysokým kapacitám. Pevný disk Ultrastar DC HC690 UltraSMR HDD má kapacitu až 32 TB a sekvenční přenosovou rychlost až 257 MB/s. Pevný disk Ultrastar DC HC590, který využívá tradiční technologii záznamu CMR, umožňuje získat kapacitu až 26 TB a přenosové rychlosti až 288 MiB/s. Hlavní výhodou při integraci těchto nových pevných disků je, že zákazníci mohou získat větší úložnou kapacitu, a přitom zůstat u svých stávajících úložišť.

Technologické inovace, které nově definují pevné disky

Společnost Western Digital u svých nejnovějších pevných disků zkombinovala v praxi osvědčenou architekturu pevných disků s nejnovějšími inovativními technologiemi. Nyní lze snadno a elegantně zvýšit hustotu úložišť v datových centrech bez nutnosti tato úložiště fyzicky rozšiřovat do větší plochy. Stačí integrovat nové pevné disky Western Digital s vysokými kapacitami a technologickými inovacemi.

Jednou z použitých technologií u nových pevných disků je ePMR (energy-assisted Perpendicular Magnetic Recording), energeticky podporovaný kolmý magnetický záznam. V konvenční technologii PMR elektrický proud prochází cívkou a vytváří magnetické pole. Toto pole magnetizuje strukturu zapisovací hlavy, která je v extrémní blízkosti povrchu plotny pevného disku. Magnetické pole zapisovací hlavy pak vyrovnává magnetická zrna na plotně disku v určité orientaci a vytváří uložený bit. Na rozdíl od tradičního PMR využívá ePMR dodatečnou energii k vytvoření přídavného magnetického pole, které podporuje proces magnetizace datových bitů a zpřesňuje proces zápisu. To pomáhá optimalizovat dostupnou kapacitu pevného disku a zvýšit jeho výkon.

Další technologií využitou při ukládání dat je Shingled Magnetic Recording (SMR), metoda, která poskytuje až jedenáctiprocentní nárůst plošné hustoty v porovnání s disky stejné generace využívajícími technologii konvenčního magnetického záznamu (CMR). Fyzicky se toho dosahuje sekvenčním zápisem dat, která se pak překrývají (shingling) s další stopou dat. Opakováním tohoto procesu lze na každou plotnu pevného disku umístit více datových stop.

Stejně jako ePMR zvyšuje SMR úložnou kapacitu pevného disku, aniž by se zvýšily jeho fyzické nároky na prostor.

Pevné disky SMR jsou nejvhodnější pro dlouhé sekvenční zápisy, během nichž systém nepřetržitě zapisuje data na pevný disk, například pro zálohování nebo archivaci dat. V kombinaci s ePMR umožňují tyto dvě technologie zvýšit počet stop na palec (TPI), což umožňuje ukládat více dat, takže provozovatelé datových center mohou maximalizovat efektivitu ukládání. Výsledkem jsou výhody, jako je maximální úložný výkon na minimálním prostoru, lepší energetická účinnost, nižší náklady na vlastnictví (TCO), škálovatelnost a flexibilita.

A to není zdaleka vše. Vlastní technologie OptiNANDspolečnosti Western Digital navíc využívá integrovanou vestavěnou paměť iNAND flash. Tato technologie nabízí řadu výhod včetně zvýšení kapacity úložiště, vyššího výkonu včetně rychlejšího zápisu do mezipaměti, lepší integrity dat v případě náhlé ztráty napájení a celkově vyšší spolehlivost disku.

Vysokokapacitní pevné disky utvářejí budoucnost datových center

Uvedení nových pevných disků Western Digital Ultrastar a WD Gold na trh ukazuje, jak daleko pokročila technologie ukládání dat v datových centrech. Ve světě založeném na datech se více uložených dat rovná větší potenciální hodnotě a podniky po celém světě mají zájem ukládat více dat nákladově efektivním a účinným způsobem.

bitcoin_skoleni

Přechod na vysokokapacitní pevné disky, jako jsou například Ultrastar DC HC690 UltraSMR s kapacitou až 32 TB nebo Ultrastar DC HC590 CMR s kapacitou 26 TB může výrazně ovlivnit kvalitu ukládání dat. Tyto nové pevné disky budou nyní hrát nedílnou roli ve strategii zvolené pro ukládání dat, u všech, kdo zajišťují hyperškálování úložišť, poskytují cloudové služby a obsluhují datová centra. Získají nové nástroje pro optimalizaci infrastruktury a pro snížení celkových nákladů na vlastnictví (TCO).

Nové vysokokapacitní pevné disky z nabídky Western Digital budou klíčem k zajištění efektivity a ekonomické životaschopnosti úložišť, zejména pokud jde o úspory energie, chlazení, prostoru a údržby. Stručně řečeno: Nové disky Western Digital s enormní kapacitou pomohou uspokojit poptávku zákazníků po vyšší hustotě úložiště.

Autor článku