Již dlouho se diskutuje o možnostech zneužití informací, získaných díky službě Google Earth. Situace dospěla po zveřejnění detailních fotografií jedné z amerických vojenských základen tak daleko, že se Pentagon rozhodl Googlu další zveřejňování fotografií strategicky důležitých objektů výslovně zakázat.
Jednalo se o fotografie vojenské základy Sam Houston, kde byly vidět například detaily výzbroje a rozmístění strážních věží. Pentagon na to reagoval žádostí směřovanou na Google, aby tyto informace byly ze služby Google Earth staženy, což se i stalo. Google údajně v podobných případech, kdy dochází ke zveřejnění citlivých či osobních informací, problematické záběry bez zbytečných prodlev stahuje.
Aby k podobným případům již nedocházelo, rozhodl se následně Pentagon problém vyřešit výslovným zákazem pořizování fotografií ve vojenských objektech. Samozřejmě že i dříve platil zákaz fotografování v podobných situacích, nicméně Googlu se podařilo blíže nespecifikovaným způsobem získat v případě Sam Houston povolení a svým speciálním automobilem, který má mapování na starost, vytvořit detailní dokumentaci. |
Mluvčí Googlu Larry Yu označil celý incident za omyl, který byl rychle napraven, neboť záměrem služby Google Earth není zveřejňovat citlivé údaje. Pentagon nyní údajně prohledává další záběry a zjišťuje, zda nebyly strategicky důležité informace zveřejněny i v jiných případech mapování.
Satelitní snímek budovy Pentagonu