V tomto seriálu se budeme věnovat těm nejčastějším situacím, které zapříčiňují problémy s bezdrátovými sítěmi Wi-Fi a ukážeme vám, jak je řešit – ať už se jedná o vaši vlastní bezdrátovou síť, nebo se jen zkoušíte z libovolného zařízení připojit k nějaké jiné bezdrátové síti.
Základy technologie Wi-Fi (pokračování)
Wi-Fi: Jedná se o název chráněný ochrannou známkou, a používá se pro všechny síťové adaptéry, které prošly certifikačním testem prokazujícím,že jsou schopny navzájem se sebou komunikovat pomocí různých specifikací standardu 802.11.
Frekvenční pásma: Bezdrátové sítě Wi-Fi používají dvě nelicencovaná frekvenční pásma: 2,4 GHz a 5 GHz. Naprostá většina soudobých směrovačů Wi-Fi a novějších mobilních a desktopových zařízení dokáže vytvářet sítě, popřípadě se připojit k sítím pracujícím v obou pásmech – tyto základnové stanice či adaptéry se označují jako „dual-band“. Standardy 802.11b a 802.11g používají pouze pásmo 2,4 GHz. Standardy 802.11a a 802.11ac používají pouze pásmo 5 GHz. Standard 802.11n funguje v obou pásmech.
Kanály: Frekvenční pásma se dělí do kanálů, které mají svoje čísla. Tak například v Evropě je pásmo 2,4 GHz rozděleno do 14 navzájem se překrývajících kanálů označených čísly 1 až 14, zatímco v pásmu 5 GHz se v Evropě používá 19 kanálů v rozsahu čísel 36 až 140. Z historických důvodů jsou seskupeny do skupin, a to tak, aby šířka pásma v nelicencovaném pásmu byla použitelná pro každého. (Povolené kanály v pásmu 5GHz jsou od sebe vzdáleny o čtyři, např. v Evropě jsou povoleny kanály od kanálu 36, a dále např. kanály 40, 44 atd., a to z důvodů, které jsou příliš komplikované na jednoduché vysvětlení).