Podle organizace National Retail Federation až 71 % vlastníků tabletů a 57 % majitelů chytrých mobilů hodlá své zařízení využít k nákupu vánočních dárků. Tomu se přizpůsobují i hrozby, které nyní na spotřebitele číhají. V jakých oblastech můžete nabídnout ochranu?
Reálným nebezpečím je například malware pro chytré mobily, který může být šířen i s pomocí QR kódů. Nejohroženější platformou je Android. Uživatele mobilních systémů ohrožují též podvodné aplikace, které posílají drahé premium SMS nebo sbírají citlivá data.
Malware neutočí ovšem jen na mobilní systémy. Uživatele osobních počítačů ohrožují již tradiční hrozby v podobě falešných antivirů. McAfee uvádí, že až 23 % nebezpečných webů je spojeno právě s šířením falešných antivirů. V předvánočním období však roste také objem malwaru, který se vydává za spořič obrazovky či jiný prvek pro vánoční výzdobu počítače.
Příležitost zabezpečit uživatele Mac OS
Kromě platformy Microsoft Windows se internetové podsvětí letos zaměřuje více i na Mac OS X. Počet uživatelů tohoto systému stoupá a dá se říci, že většina z nich žije s pocitem falešného bezpečí, že jejich alternativního systému se hrozba malwaru netýká, pročež například nepoužívají antivirovou ochranu.
E-mailem se pak jako každý rok budou šířit různé hrozby maskované třeba za elektronické pohlednice. Podvodníci zvýší také počet phishingových útoků spoléhajících se na předvánoční stres a související nepozornost uživatelů. Podvodné e-maily se mohou tvářit jako důležité zprávy z hotelů nebo obchodů.
K podvodům bude ve zvýšené míře dle McAfee zneužíván i populární Facebook, kde v předvánočním období narůstá počet podvodných soutěží a propagačních kampaní, jejichž jediným cílem je z uživatelů vylákat osobní údaje. McAfee také varuje před zveřejňováním informací o odjezdu z bytu či domu na sociálních sítích. Informace mohou snadno zneužít zloději.
Zdroj: McAfee
Foto: © senicphoto - Fotolia.com