Whitmanová byla tento týden jmenována novou výkonnou ředitelkou společnosti Hewlett-Packard místo Leo Apothekera, který byl ve funkci necelý rok a jehož působení je spjato s řadou kontroverzí. Ten se za svého vedení pokusil HP dát nový směr a zaměřit se na podnikový hardware, software a služby místo na prodej PC, podobně jako před lety IBM. V rámci těchto změn došlo například k nákupu výrobce softwaru Autonomy za 10,2 miliardy dolarů a také se začalo spekulovat o oddělení a prodeji divize PSG (Personal Systems Group), která vyrábí PC a mobilní zařízení. HP také ohlásilo konec přístrojů s WebOS, do kterých ovšem investovala nemalou částku včetně loňské akvizice Palmu. Tyto změny, dotýkající se samotného směřování firmy, byly ovšem pro některé zákazníky – ale i pro samotnou dozorčí radu HP – znepokojující a mnozí vyjadřovali své rozčarování. Od Meg Whitmanové si pak slibují odstranění chaosu a rozhodnou komunikaci ohledně budoucí roadmapy a plánů.
Gerry McCartney, CIO na Purdue University, která využívá řadu produktů HP, situaci komentuje slovy, že informace o oddělení či možném prodeji divize PSG přinesly řadu otázek a ohrozily tak důvěru v budoucnost produktů HP. McCartney má ve svojí infrastruktuře velké množství přístrojů od HP včetně serverů, desktopů, laptopů a univerzita provozuje také dva superpočítače ze žebříčku Top 500, z nichž dva postavilo právě HP. Podle něj bylo zmíněné rozhodnutí špatně ohlášeno i komunikováno a způsobilo na trhu značnou nejistotu. Sám McCartney, podobně jako řada analytiků, tvrdí, že by bylo ideální, aby divize PSG zůstala i nadále součástí společnosti Hewlett-Packard a aby mohl nakupovat produkty od jedné jediné firmy. Od Meg Whitmanové si pak slibuje stabilitu a lepší komunikaci plánů na následující roky, která by mohla vyjasnit i jeho vlastní plány.
Nina Buiková, chief marketing officer v Connectu, což je nezávislá komunita firemních zákazníků HP, k tomu dodává, že lidé bedlivě sledují věci, které mohou narušit jejich byznys strategii. A jednou z nich je právě nejistota ohledně produktové strategie a road mapy a dobrým příkladem je Oracle, kterému se podařilo v době kolem akvizice Sunu způsobit poměrně velkou nejistotu ohledně budoucích plánů s produkty této firmy. Výsledkem pak byl momentální pokles zájmu o řešení Sunu.
Buiková dále říká, že již získala několik reakcí od členů komunity Connect, kteří jsou se změnou vedení HP spokojeni a jsou ohledně Whitmanové extrémně optimističtí. Ta se již v minulosti projevila jako dobrý komunikátor a patří mezi nejúspěšnější ženy v byznysu. I když je rozdíl v tom vést „menší“ firmu jako je eBay, kde dříve Meg Whitmanová působila jako CEO, a takového giganta, jakým je HP, dokáže se Whitmanová podle Buikové obklopit správnými lidmi, kteří jí pomohou provádět byznys strategii. Změna ve vedení a výměna Leo Apothekera podle ní firmě HP pomůže a bude dobrým krokem pro budoucnost.