Německo udělilo Microsoftu pokutu ve výši 9 milionů euro (asi 238 milionů korun) za to, že se s prodejci domluvil na pevné a předem určené snížené ceně za kancelářský balík MS Office 2007. Na svých stránkách o tom informoval Spolkový kartelový úřad (Bundeskartellamt).
Jak stojí ve zprávě úřadu, Microsoft pokutu přijal a nebude se proti rozhodnutí regulátora odvolávat.
Kartelovému úřadu se nelíbil způsob, jakým Microsoft propagoval svou kancelářskou sadu MS Office Home & Student 2007. „Tento produkt byl na podzim roku 2008 velice intenzivně propagován a sleva na něj byla pevně stanovena. Produktu dělal reklamu kromě dalších i celostátně aktivní prodejce, a to za finanční podpory Microsoftu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Bundeskartellamt.
Podle regulačního úřadu je sice někdy možné, aby dodavatel a prodejce spolu konzultovali cenové strategie, ale všechno má svá pravidla. „Jednání nesmějí vést k vybudování koordinace, kdy se dodavatel aktivně snaží řídit cenové aktivity prodejce, tedy že se prodejce a dodavatel shodnou na budoucích akcích prodejce. V tomto konkrétním případě byla tato hranice překročena.“
Microsoft ve svém prohlášení uvedl, že sice s rozhodnutím kartelového úřadu nesouhlasí, ale že částku zaplatí. Odůvodňuje to tím, že se mu nechce se pouštět do zdlouhavých soudních pří. Firma dále prohlásila, že tento případ se týkal pouze jednoho prodejce a že neodráží aktuální nebo soustavné praktiky společnosti.
388 milionů dolarů za porušování patentů
Prakticky ve stejnou přišla ze Spojených států zpráva, že federální soud v Rhode Island vyměřil Microsoftu pokutu ve výši 388 milionů dolarů (takřka 7,8 miliardy korun), kterou musí zaplatit za porušování patentu a způsobené škody firmě Uniloc. Ta se zabývá vývojem protipirátských ochran softwaru.
Rozhodnutím poroty se nejspíše již definitivně blíží konec právního sporu, který se datuje až do roku 2003. Soud uznal, že Microsoft skutečně patent společnosti Uniloc porušil a patent samotný prohlásil za platný. Vyvrátil tak argumenty Microsoftu, který se bránil slovy, že žádný patent nemohl porušit, protože ten neexistoval.
Redmondská společnost porušila patenty týkající se softwaru, který generuje unikátní identifikační údaje pro licencované uživatele a brání neautorizovanému použití nebo kopírování programů. Firma Uniloc zažalovala Microsoft v roce 2003, kdy tvrdila, že Microsoft její protipirátské technologie neoprávněně použil v operačním systému Windows XP a zčásti i v balíku MS Office.
Microsoft s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat.